Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ραδιοφωνικού ηχητικού μηνύματος και τραγουδιού “Κάν’ το ν΄ ακουστεί” στο 3ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, η Επιστημονική Εταιρία “European School Radio, το πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο”, o Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού & Νεολαίας Δήμου Αθηναίων και η Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων , συνδιοργανώνουν το 3 ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου για μαθητές και μαθήτριεςραδιοφωνικούς παραγωγούς, σε συνεργασία και με άλλους φορείς και οργανισμούς. Το Φεστιβάλ θα διεξαχθεί τη Δ ευτέρα 18 Απριλίου 2016 και ώρα από 9.00 έως 19.00 στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων, με ελεύθερη είσοδο.

Το Φεστιβάλ αποτελεί τη γιορτή λήξης του Πανελλήνιου Διαγωνισμού ραδιοφωνικού ηχητικού μηνύματος και τραγουδιού “ Κάν’ το ν΄ ακουστεί ”, με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα, υλοποιείται σε συνεργασία με το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, στα πλαίσια του οποίου θα γίνει η τελετή βράβευσης για τις συμμετοχές που θα διακριθούν από την Κριτική Επιτροπή του διαγωνισμού

Ο Διαγωνισμός απευθύνεται στα σχολεία όλων των βαθμίδων στην ελληνική επικράτεια και την ομογένεια. Αφορά: Η χητικό σποτ, μέχρι 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα κ αι Πρωτότυπο Τραγούδι, μέχρι 3 λεπτά σ τις θεματικές: Ανθρώπινα δικαιώματα και αξίες, Δικαιώματα του παιδιού, Προσφυγικό/μετανάστευση/άσυλο/πόλεμος, Ζητήματα ταυτότητας, ενσωμάτωσης, διαπολιτισμικός διάλογος, Ενεργός πολίτης, Κοινωνία των πολιτών, εθελοντισμός Οι συμμετοχές θα υποβληθούν στην ιστοσελίδα του European School Radio. www.europeanschoolradio.eu. από 1 Μαρτίου έως 30 Μαρτίου 2016. (Νέα ημερομηνία) Η αξιολόγηση των συμμετοχών θα γίνει από την Κριτική Επιτροπή για κάθε κατηγορία ξεχωριστά, η οποία απαρτίζεται από ειδικούς για αυτόν το σκοπό και ανακοινώνεται στον Ιστότοπο του Φεστιβάλ. Επίσης, όλες οι συμμετοχές του διαγωνισμού θα μεταδίδονται στο European School Radio, www.europeanschoolradio.eu/3fest .

Η βράβευση των διακριθέντων του ραδιοφωνικού διαγωνισμού “Καν’ το ν’ ακουστεί” θα πραγματοποιηθεί σε ειδική εκδήλωση στο πλαίσιο του Φεστιβάλ. Το φεστιβάλ αποτελεί τόπο συνάντησης για την ανάδειξη της δημιουργικότητας των νέων ανθρώπων στο τοπίο των ΜΜΕ αλλά και των προβληματισμών σχετικά με αυτά. Κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ τα σχολεία που συμμετέχουν στο European School Radio, το δυναμικό δίκτυο της σχολικής κοινότητας στο οποίο δραστηριοποιούνται πάνω από 250 σχολεία όλων των βαθμίδων από όλη την Ελλάδα, την ομογένεια, αλλά και σχολεία της Ευρώπης:

● θα παρουσιάζουν τη συμμετοχή τους

● θα έχουν κοινές δράσεις με τις άλλες ραδιοφωνικές ομάδες

● θα παρακολουθήσουν παράλληλες δράσεις και συναυλίες

● θα συμμετέχουν σε εργαστήρια με συμμετοχή δημοσιογράφων όπως Στέλιος Κούλογλου, Ελίνα Μακρή, Ευγενία Χριστιανούδη, Χρύσα Βαΐνανίδη, Γιάννης Ασδραχάς και τη συνεργασία του ραδιοφωνικού σταθμού Αθήνα 9,84

● θα συζητήσουν για το ρόλο των ΜΜΕ, των κοινωνικών δικτύων, τα πνευματικά δικαιώματα, με εκπροσώπους προσκεκλημένων φορέων όπως η ΕΣΗΕΑ, ο ΟΠΙ, η ΑΕΠΙ.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε τον Ιστότοπο www.europeanschoolradio.eu/3fest.