3η Διαδικτυακή Συνάντηση “Επαγγέλματα Υγείας & Πρόνοιας”

Πρόσκληση

Στο πλαίσιο των διαδικτυακών εκδηλώσεων για τη σύνδεση εκπαίδευσης και εργασίας, που οργανώνονται από το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Αποφοίτων Ευαγγελικής Σχολής, τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Λυκείου Ευαγγελικής Σχολής, τον Δήμο Νέας Σμύρνης και το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2023 (17.30-19.00), θα πραγματοποιηθεί η 3η διαδικτυακή συνάντηση για το σχολικό έτος 2022-23 με θέμα «Επαγγέλματα Υγείας & Πρόνοιας».

Η διάγνωση, η θεραπεία, η βελτίωση του επιπέδου Υγείας, αλλά ταυτόχρονα και η έρευνα για τις διάφορες ασθένειες, με την εφαρμογή επιστημονικών γνώσεων και τεχνικών, απαιτούν τη συνεργασία πολλών και διαφορετικών ειδικοτήτων στο επαγγελματικό πεδίο της Υγείας, οι οποίες καλούνται να υπηρετήσουν το μοναδικό διαχρονικό αγαθό, την Υγεία των ανθρώπων. Επίσης, οι Επιστήμες της Υγείας και της Πρόνοιας, δεν είναι συνώνυμο με τον τομέα της Ιατρικής, αλλά εκπροσωπούνται από ένα ευρύ φάσμα επαγγελματιών, οι οποίοι διαθέτουν την απαραίτητη επιστημονική κατάρτιση, για να ανταποκριθούν στις διαγνωστικές διαδικασίες, στη προαγωγή, τη προστασία, την διατήρηση, την θεραπευτική πορεία και την αποκατάσταση της υγείας του κάθε ανθρώπου. Η ολοκληρωμένη ιατρική πρόληψη και αντιμετώπιση των προβλημάτων υγείας χρειάζεται την συνεργασία πολλών και διαφορετικών ειδικοτήτων, με μοναδικό κοινό στόχο την παροχή υψηλής ποιότητας υπηρεσιών Υγείας και της Πρόνοιας.

Εισηγητές:

‘Ερευνητικές δυνατότητες στις Ιατροβιολογικές Επιστήμες’.

Παναγιώτης Χαλβατσιώτης, Αναπληρωτής Καθηγητής Ιατρικής Σχολής, ΕΚΠΑ,

Πρόεδρος Δ.Σ. Γ.Ν.Α. "Η ΕΛΠΙΣ".

‘Γνωριμία με την Εκπαίδευση και την Επαγγελματική Άσκηση της Οδοντριατρικής.

Που βρισκόμαστε και που κατευθυνόμαστε’.

Γιώργος Βαδιάκας, DDS, MSc, PhD, Παιδοδοντρίατρος, Επίκουρος Καθηγητής Οδοντιατρικής, ΕΚΠΑ.

‘Επαγγελματικές Προοπτικές Φαρμακευτικής’.

Γιώργος Κορρές, Φαρμακοποιός.

‘Επαγγελματικές διαδρομές στον τομέα της Ψυχολογίας’.

Ιωάννα Πανταζή, MSc Κλινική Ψυχολόγος, Εκπαιδευόμενη στη τραυματοθεραπεια με τη μέθοδο EMDR

Ιδιοκτήτρια Youniverse Therapy – Γραφείου Ψυχολογικής Υποστήριξης για expats στη Χάγη Ολλανδίας.

‘Η εργοθεραπεία και οι ανθρώπινες δεξιότητες’.

Αικατερίνη Αλεβιζοπούλου, Εργοθεραπεύτρια.

Κάθε συμμετέχων/ουσα θα διαθέτει ατομικό και μοναδικό σύνδεσμο σύνδεσης, τον οποίο θα λάβει με ηλεκτρονική αλληλογραφία, αμέσως μετά τη συμπλήρωση των στοιχείων (ονοματεπώνυμο, email, ιδιότητα) στον σύνδεσμο: http://bit.ly/3GOjF0s

Χωρίς την προεγγραφή σας δεν θα είναι δυνατή η συμμετοχή στη διαδικτυακή εκδήλωση