Συμμετοχή των μαθητών στην ανθρωπιστική βοήθεια για τους πληγέντες από την καταστροφή της 26ης Δεκεμβρίου 2004 στη Ν.Α. Ασία. Εις μνήμη των θυμάτων. που στην πλειοψηφία τους ήταν παιδιά. να κρατηθεί ενός λεπτού σιγή σε όλα τα Σχολεία της χώρας. Δημόσια και Ιδιωτικά. στις 10-01-2005. ημέρα έναρξης των μαθημάτων. στην πρωινή προσευχή. Παράλληλα. για να δοθεί η δυνατότητα στους Έλληνες μαθητές. συλλογικά και οργανωμένα να συμμετάσχουν στην παγκόσμια προσπάθεια για την ανακούφιση των παιδιών που επλήγησαν. ο Διευθυντής κάθε σχολικής μονάδας σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές να οργανώσει διαδικασία συγκέντρωσης χρημάτων. στην οποία οικειοθελώς οι μαθητές θα προσφέρουν ό.τι επιθυμούν.

Στις 26 Δεκεμβρίου 2004 η παγκόσμια κοινότητα θρήνησε εκατοντάδες χιλιάδες θύματα από τα παλιρροϊκά κύματα που προκάλεσε στη Νοτιοανατολική Ασία ο ισχυρός σεισμός των 8.9 Ρίχτερ.

Η συγκέντρωση των χρημάτων θα γίνει στις 11 και 12 Ιανουαρίου.

Τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν θα κατατεθούν από τους Διευθυντές των Σχολείων στον τραπεζικό λογαριασμό: 104/540016-36 ΥΠΕΠΘ της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος.

Φωτοαντίγραφο του παραστατικού κατάθεσης να αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων του Σχολείου.

Το ΥΠΕΠΘ θα παραδώσει το χρηματικό ποσό που θα συγκεντρωθεί στο Υπουργείο Εξωτερικών. το οποίο συντονίζει για την Ελλάδα όλες τις προσπάθειες στήριξης των πληγέντων πληθυσμών.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην εγκύκλιο του Υπουργείου που ακολουθεί στο συννημένο αρχείο