ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

ΕΡΓΑ ΚΑΙ e-ΜΕΡΕΣ - Δυνητικές εικόνες τεχνολογίας και πραγματικότητα Τριήμερο διαλόγου για τον Ψηφιακό Πολιτισμό στη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών. Σεμινάρια και εργαστήρια μύησης στο χώρο των Νέων Τεχνολογιών. Μία ελεύθερη προσέγγιση της χρήσης των ΝΤ σε διάφορες εκφάνσεις του πολιτισμού. Για νέους κάθε ηλικίας: - Net.art - Video.art - Ηλεκτρονική μουσική με τον DJ LO-FI - Εκπαίδευση και ΝΤ - Δημοκρατία και ΝΤ - Επιχειρήσεις και ΝΤ και δεκάδες άλλες πτυχές του χώρου των ΝΤ Στη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών. Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. 13. 14 και 15 Μαΐου. Είσοδος ελεύθερη. Πληροφορίες στο site του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας www.frl.uoa.gr/e-meres και στο τηλ. 210/7277947.

ΕΡΓΑ ΚΑΙ e-ΜΕΡΕΣ - Δυνητικές εικόνες τεχνολογίας και πραγματικότητα

Στο πλαίσιο του προγράμματος αναμόρφωσης των σπουδών του. το Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών. διοργανώνει μία σειρά ενεργειών. που περιλαμβάνουν σεμινάρια και εργαστήρια γύρω από το θέμα των Νέων Τεχνολογιών.

Οι ενέργειες φιλοδοξούν να εγκαινιάσουν ένα σύγχρονο διάλογο για τον ψηφιακό πολιτισμό. προτείνοντας μία ελεύθερη προσέγγιση της χρήσης των ΝΤ σε διάφορες εκφάνσεις του πολιτισμού. όπως η εκπαίδευση. η τέχνη και η τεχνολογία.

Επίσης. μέσα από αυτή τη σειρά σεμιναρίων και εργαστηρίων. γίνεται μία απόπειρα συμφιλίωσης του θεωρητικού με το πρακτικό και δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στη δράση.

Το σύνολο των ενεργειών προβάλλουν. ταυτόχρονα. μία σύγχρονη εναλλακτική στην ακαδημαϊκή προσέγγιση που δίνει έμφαση στην εφαρμογή και αφορά την αξιοποίηση των ΝΤ τόσο στην εκπαιδευτική διαδικασία όσο και στην καθημερινότητα. Παράλληλα. επειδή το σημερινό Πανεπιστήμιο οφείλει να ζει δίπλα στην κοινωνία είναι σημαντικό να προσφέρουμε στους νέους όσο το δυνατόν πλατύτερους γνωστικούς ορίζοντες.

Πέρα από την παροχή στους φοιτητές αυξημένων ευκαιριών γνώσης. ενημέρωσης και επαφής με θέματα τεχνολογίας αιχμής. οι ενέργειες στοχεύουν στο ευρύτερο κοινό. που με μία σειρά πολιτιστικών δρωμένων προσκαλείται να επισκεφθεί και να γνωρίσει τη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών.
Βασική. τέλος. πρόθεση είναι η θεσμοθέτηση της απόπειρας και η δημιουργία συνεργιών με πυρήνες πολιτισμού. τέχνης και τεχνολογίας στον αστικό ιστό της Αθήνας.

Τα σεμινάρια και τα εργαστήρια έχουν χαρακτήρα μύησης και απευθύνονται σε νέους κάθε ηλικίας. κυρίως φοιτητές. αλλά και στο ευρύ κοινό που ενδιαφέρεται για το σύγχρονο πολιτισμό και τις Νέες Τεχνολογίες.

Στη Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών. Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Aula & Αμφιθέατρο 442. 13. 14 και 15 Μαΐου.
Πληροφορίες στο www.frl.uoa.gr/e-meres.htm και στο τηλέφωνο 210/7277947.