Συνεδριακές Εκδηλώσεις Συμμετεχόντων Φορέων MONEY SHOW

Συνεδριακές Εκδηλώσεις Συμμετεχόντων Φορέων MONEY SHOW Αθήνα. Σάββατο 3/12/2005 Τίτλος : «Ευρυζωνικότητα : Πολυτέλεια ή όρος επιβίωσης για το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο;» Φορέας : Ερευνητικό Ακαδημαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών (ΕΑΙΤΥ) Ώρα : 10:00 – 12:00 Αίθουσα : ΘΑΛΕΙΑ 4

Συνεδριακές Εκδηλώσεις
Συμμετεχόντων Φορέων MONEY SHOW

Αθήνα. Σάββατο 3/12/2005

Τίτλος :  «Ευρυζωνικότητα : Πολυτέλεια ή όρος επιβίωσης για το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο;»
Φορέας : Ερευνητικό Ακαδημαϊκό Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών (ΕΑΙΤΥ)
Ώρα : 10:00 – 12:00
Αίθουσα : ΘΑΛΕΙΑ 4

10.00 – 10.15 «Ευρυζωνικότητα: το αναγκαίο επόμενο βήμα για το σχολικό δίκτυο».
 Λάζαρος Μεράκος. Επιστημονικός υπεύθυνος σχολικού δικτύου. Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών

10.15 – 10.30 «Το εθνικό ακαδημαϊκό δίκτυο κορμού ΕΔΕΤ ως μέσον για την αποτελεσματική διασύνδεση των σχολικών μονάδων στο Διαδίκτυο».
 Παναγιώτης Τσανάκας. Καθηγητής ΕΜΠ - Πρόεδρος Εθνικού Δικτύου Έρευνας και Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ)

10.30 – 10.45 «Διείσδυση της τεχνολογίας ADSL στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση».
 Ιάκωβος Βενιέρης. Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΜΠ

10.45 – 11.00 «Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο – το κρίσιμο στοίχημα της ευρυζωνικότητας».
 Δρ. Μιχάλης Παρασκευάς. Τεχνικός υπεύθυνος σχολικού δικτύου. Αναπλ. Δ/ντής Τομέα Δικτυακών Τεχνολογιών ΕΑΙΤΥ

11.00 – 11.15 «Διαδίκτυο και  Ευρυζωνικότητα στις σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης»
 Δρ Μάνια Μαύρη. Ερευνήτρια. Παρατηρητήριο για την Κοινωνία της Πληροφορίας

11.15 – 12.00 Ερωτήσεις κοινού - Συζήτηση