Ανακοίνωση χώρου διεξαγωγής 6ου Πανελληνίου Συνεδρίου Καθηγητών Πληροφορικής

Η Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (Π.Ε.Κα.Π.) και το τοπικό παράρτημά της οργανώνει στην Πάτρα, το 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής, με θέμα «Πληροφορική και νέο σχολείο» από 30 Μαρτίου έως 1 Απριλίου 2012.

Το συνέδριο τελεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας (Φ30.2/9448/7-11-2011) του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης & Θρησκευμάτων (Α.Π.:122225/Γ2/25-10-2011) και συνδιοργανώνεται με το Πανεπιστήμιο Πατρών, το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και το Κέντρο Επιστημών Πάτρας.
Το 6ο συνέδριο θα λάβει χώρα στο Συνεδριακό Κέντρο του Παν/μίου Πατρών (http://www.upatras.gr/maps/) και στο σκοπό του εντάσσεται η επικοινωνία καθώς και η ανάπτυξη διαλόγου μεταξύ καθηγητών Πληροφορικής, στελεχών της εκπαίδευσης, επιστημόνων και όλων όσων ενδιαφέρονται για θέματα της Πληροφορικής στην εκπαίδευση, αποσκοπώντας και στη δημιουργική αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία.
Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή μέσω της φόρμας στη σχετική σελίδα. Η εγγραφή των συνέδρων  παραμένει για 3η συνεχόμενη χρονιά στα 20 Ευρώ, ενώ για ζευγάρι εκπ/κών στα 30 Ευρώ και για τους δύο. Επίσης, για φοιτητές (αντίστοιχων Τμημάτων) ορίζεται στα 10 Ευρώ.
Οι εργασίες θα συμπεριληφθούν στα Πρακτικά του Συνεδρίου εφόσον:
1. παρουσιαστούν κατά τις εργασίες του Συνεδρίου και
2. ο κάθε συγγραφέας και συν-συγγραφέας κάθε εργασίας έχει εγγραφεί όπως προαναφέρεται.
Στοιχεία λογαριασμού Eurobank: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
Αριθμός Λογαριασμού IBAN : GR0902602040000280100983078
Φιλική Ονομασία: ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΕΚΑΠ
H Πάτρα έχει τη δυνατότητα να φιλοξενήσει μεγάλο αριθμό επισκεπτών, διαθέτοντας μεγάλο αριθμό ξενοδοχείων όλων των κατηγοριών, είτε στο κέντρο της πόλης είτε προαστιακά (πιο κοντά στο Πανεπιστήμιο). Δεδομένου πως η ζήτηση στην περίοδο του συνεδρίου είναι μεγάλη, σας συνιστούμε να προβείτε σε κρατήσεις τουλάχιστον ένα μήνα πριν. Πληροφορίες για τα ξενοδοχεία μπορείτε να δείτε στη σελίδα: http://goo.gl/2Pm5t.