10/04/06 Δυτική Αττική: Ημερίδα για την εκπαιδευτική αξιοποίηση των υπηρεσιών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Το Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Αθηνών (ΤΕΙΑ) και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής διοργανώνουν ημερίδα με θέμα: «Ευαισθητοποίηση. πληροφόρηση και ενημέρωση των εκπαιδευτικών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής για την εκπαιδευτική αξιοποίηση των υπηρεσιών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου». που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 10/04/2006. στο Πολιτιστικό Κέντρο Ελευσίνας.

Στη διάρκεια της ημερίδας θα αναπτυχθούν τα παρακάτω θέματα:
• «Καλή χρήση και εκπαιδευτική αξιοποίηση των υπηρεσιών ενημέρωσης. επικοινωνίας δημιουργίας και προβολής εκπαιδευτικού περιεχομένου του σχολικού δικτύου από τη σχολική κοινότητα».
• «Καλή χρήση και εκπαιδευτική αξιοποίηση των υπηρεσιών τηλεκπαίδευσης και τηλεσυνεργασίας του σχολικού δικτύου από τη σχολική κοινότητα».
• «Ασφαλής πρόσβαση των μαθητών στο Διαδίκτυο - Οδηγίες. συμβουλές. ευαισθητοποίηση. προβολή καλών πρακτικών ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου από τους μαθητές»
Την ημερίδα θα παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων.
Στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.
Η ημερίδα διοργανώνεται στα πλαίσια του έργου «Προηγμένες τηλεματικές υπηρεσίες για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση: Ανάπτυξη και Υποστήριξη Προηγμένων Τηλεματικών Υπηρεσιών για τις εκπαιδευτικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Νομών Αργολίδος. Αττικής (Διευθύνσεων Β/θμιας  Γ’Αθήνας και Δυτικής Αττικής). Εύβοιας και Κορινθίας» που υλοποιείται από το ΤΕΙΑ.