Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος_φορητός μαθητικός υπολογιστής

Στο πλαίσιο της Ψηφιακής Στρατηγικής 2006-2013. το Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών. Ειδική Γραμματεία Ψηφιακού Σχεδιασμού. και το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. με στόχο την κατάρτιση σχεδίου ενσωμάτωσης «φορητού μαθητικού υπολογιστή» στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Πρόσκληση υποβολής λύσης
φορητού μαθητικού υπολογιστή

Η Ειδική Γραμματεία Ψηφιακού Σχεδιασμού του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών και το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. στο πλαίσιο της κατάρτισης σχεδίου ενσωμάτωσης «φορητού μαθητικού υπολογιστή» στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. καλούν κάθε ενδιαφερόμενο για την υποβολή λύσης φορητού μαθητικού υπολογιστή.

Σε πρώτο στάδιο. οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για παρουσίαση των προτεινόμενων λύσεων φορητού μαθητικού υπολογιστή και να υποβάλλουν έγγραφο αίτημα μαζί με συνοπτική παρουσίαση της πρότασής τους. συνοδευόμενη από τα τεχνικά χαρακτηριστικά της. το αργότερο μέχρι την 7η  Σεπτεμβρίου 2007. ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:00 πμ στην διεύθυνση Λέκκα 23-25. 10562. Αθήνα υπόψη του κ. Δ. Κοντογιαννόπουλου.

Οι προτεινόμενες λύσεις θα πρέπει να είναι διαθέσιμες εντός του 2007 και να περιλαμβάνουν τα ακόλουθα κατ' ελάχιστον χαρακτηριστικά:
  • Τιμή που δεν θα υπερβαίνει τα 250 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ)
  • Ανθεκτική κατασκευή
  • Ελάχιστη ανάλυση οθόνης 800x480
  • Βάρος που δεν θα υπερβαίνει τα 1.8 kg
  • Ενσωματωμένη δυνατότητα ασύρματης δικτύωσης
  • Λειτουργικό σύστημα και πληκτρολόγιο με δυνατότητα υποστήριξης της ελληνικής γλώσσας
Σε δεύτερο στάδιο. οι συμμετέχοντες που πληρούν τα ανωτέρω. θα κληθούν για παρουσίαση των προτάσεων τους. Κατά την παρουσίαση θα πρέπει να προσκομίσουν δείγματα του προτεινόμενου φορητού υπολογιστή για εύλογο χρονικό διάστημα. μετά το πέρας του οποίου θα τους επιστραφούν.

Η δράση για την ενσωμάτωση του «φορητού μαθητικού υπολογιστή» στις σχολικές τάξεις αποτελεί μια σημαντική παρέμβαση στο πλαίσιο της Ψηφιακής Στρατηγικής 2006-2013 της Κυβέρνησης. για την έμπρακτη ανταπόκριση του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος στις απαιτήσεις της ψηφιακής εποχής.

Περισσότερες πληροφορίες:
Δημήτρης Κοντογιαννόπουλος dimikont@infosoc.gr