Διοργάνωση εκπαιδευτικών προγραμμάτων στο Νέο Μουσείο Νικόπολης με αφορμή την περιοδική έκθεση με τίτλο Γκερνίκα. η ιστορία ενός πίνακα

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έτους Διαπολιτισμικού Διαλόγου 2008. η Πολιτιστική Αντένα Πρέβεζας του Φόρουμ της Ευρώπης των Πολιτισμών Παρ/μα Αδριατικής και Μεσογείου η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Πρέβεζας και η ΛΓ΄ Εφορεία Προϊστορικών & Κλασικών Αρχαιοτήτων Πρέβεζας - Άρτας. σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Θερβάντες. διοργανώνουν στο Νέο Μουσείο Νικόπολης την περιοδική έκθεση «Γκερνίκα. η ιστορία ενός πίνακα». Η έκθεση εντάσσεται στο πλαίσιο σύνδεσης του Νέου Μουσείου με την ευρύτερη πολιτιστική ζωή. μετατρέποντάς το σε κρίκο σύνδεσης με τα πολιτιστικά δρώμενα σε πανελλαδικό επίπεδο και με τον τρόπο αυτό σε ένα δραστήριο πολιτιστικό πυρήνα της πόλης.
Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 19 Μαρτίου στις 19:30. και η έκθεση θα παραμείνει ανοιχτή στο κοινό μέχρι τις 15 Απριλίου 2008. καθημερινές 8:30 ~ 20:30 και Σαββατοκύριακα 8:30 ~ 14:30. Καθ’ όλη τη διάρκεια της έκθεσης. στο χώρο του νέου Αρχαιολογικού Μουσείου Νικόπολης θα πραγματοποιούνται εκπαιδευτικά προγράμματα για μαθητές των τριών τελευταίων τάξεων του Δημοτικού και για μαθητές Γυμνασίου ή και Λυκείου. Συγκεκριμένα το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο εκπαιδευτικά πακέτα:
Α. Το εκπαιδευτικό πακέτο «Χρωματίζοντας τη Γκερνίκα» υλοποιείται σε συνεργασία με το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης. το οποίο και διέθεσε το σχετικό υλικό. και απευθύνεται στους μαθητές των τριών τελευταίων τάξεων του Δημοτικού. Μέσα από ειδικά σχεδιασμένα ταμπλό και φύλλα εργασίας τα παιδιά έχουν τη δυνατότητα να προσεγγίσουν βιωματικά τον πίνακα αλλά και την ιδιαίτερη τεχνοτροπία του καλλιτέχνη μέσα από ζωγραφικά έργα συνομηλίκων τους. Το πρόγραμμα. που έχει διάρκεια 90΄. υλοποιείται από στελέχη της ΛΓ΄ ΕΠΚΑ. Επισημαίνεται ότι τα σχολικά τμήματα. που επιθυμούν να συμμετάσχουν. δε θα πρέπει να υπερβαίνουν τα 30 παιδιά. διαφορετικά δε θα γίνονται δεκτά.
Β. Το δεύτερο εκπαιδευτικό πακέτο «Συνομιλώντας με τη Γκερνίκα» απευθύνεται σε μαθητές Γ΄ Γυμνασίου & Α΄ Λυκείου και έχει σχεδιαστεί από την Πολυξένη Λαδιά. εκπαιδευτικό και υποψήφια διδάκτορα Μουσειοπαιδαγωγικής. Πρόκειται για σχέδιο εργασίας δύο εβδομάδων. που βοηθά τους μαθητές να επεξεργαστούν με διαδοχικά βήματα τον πίνακα και τα μηνύματά του. Αποτελεί χρήσιμο εργαλείο για τους εκπαιδευτικούς που θέλουν να προσεγγίσουν. με ένα εναλλακτικό τρόπο. το έργο του Πικάσο και συνδέεται με μαθήματα του αναλυτικού Προγράμματος (Γλώσσα. Ιστορία. Εικαστικά. Κοινωνική & Πολιτική Αγωγή). Περιλαμβάνει ερωτήσεις. προτάσεις για δραστηριότητες. ανάλυση του έργου. λογοτεχνικά και άλλα κείμενα καθώς και κατάλογο διαδικτυακών τόπων σχετικών με τον καλλιτέχνη και τα έργα του. Το υλικό του προγράμματος θα αποσταλεί σε ψηφιακή μορφή στα σχολεία και είναι στη διάθεση των εκπαιδευτικών να το υλοποιήσουν στην τάξη ή και στους χώρους της έκθεσης.
Τα εκπαιδευτικά προγράμματα θα πραγματοποιούνται τις εργάσιμες ημέρες. από 8:30 έως 14:00. Για περισσότερες πληροφορίες και κρατήσεις. παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με τη ΛΓ΄ ΕΠΚΑ (κα Κασσιανή Γκάφα - τηλ. 2682.0.89892).