e-εκπομπή – το ηλεκτρονικό περιοδικό της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης!

Η  Εκπαιδευτική Τηλεόραση αποτελεί ένα καινοτόμο τεχνολογικό περιβάλλον στην υπηρεσία των μαθησιακών κοινοτήτων. Έχει αναδειχθεί διεθνώς σε προνομιακό μηχανισμό διάχυσης της γνώσης μέσω προγραμμάτων εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και εκπομπών γενικής παιδείας και πληροφόρησης.
Η Εκπαιδευτική Τηλεόραση είναι μια εναλλακτική πρόταση στο ομοιόμορφο τηλεοπτικό τοπίο που απευθύνεται σε κάθε μαθητή. εκπαιδευτικό αλλά και στον καθένα που αναζητά τη γνώση. Οι εκπαιδευτικές ταινίες της καλύπτουν την ύλη των διδασκόμενων μαθημάτων όλων των βαθμίδων. ξεκινώντας από την προσχολική ηλικία. Η θεματολογία όμως δεν σταματάει εκεί. Επεκτείνεται σε κοινωνικά θέματα. θέματα περιβάλλοντος και πολιτισμού. Μπορείτε να παρακολουθήσετε το πρόγραμμα μας στην τηλεόραση (ΕΤ1. ERT World). αλλά και οποιαδήποτε στιγμή «κατ΄ απαίτηση» (on demand) μέσα στην τάξη ή στον προσωπικό σας υπολογιστή.

Στις 16-4-2008 «κυκλοφορεί» η e-εκπομπή. το ηλεκτρονικό περιοδικό της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης. μέσα από το περιβάλλον του ΠΣΔ. Στα τεύχη του θα υπάρχουν ενημερωτικές σελίδες για τις δραστηριότητές της. άρθρα για παλιές και νέες ταινίες. αλληλεπιδραστικές δραστηριότητες για την εφαρμογή τους μέσα στην τάξη πριν και μετά τη θέαση της εκπαιδευτικής ταινίας. το πρόγραμμα προβολής από την ΕΤ1. τις απόψεις εκπαιδευτικών και μαθητών. αλλά και συνεντεύξεις από τους δημιουργούς των ταινιών.

Περιμένουμε την εμπειρία σας από την παιδαγωγική αξιοποίηση των εκπαιδευτικών ταινιών στη σχολική πράξη.

…Συντονιστείτε στην e-εκπομπή μας!