Τι σημαίνει για εσάς η δημιουργικότητα; – Δημοσκόπηση από την Γενική Διεύθυνση Εκπαίδευσης και Πολιτισμού της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

Τι σημαίνει για εσάς η δημιουργικότητα;

Πείτε μας πώς αντιλαμβάνεστε το ρόλο της δημιουργικότητας στην εκπαίδευση και ίσως κερδίσετε ένα ταξίδι για τη διάσκεψη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη Δημιουργικότητα. στη Στοκχόλμη.

Το 2009 είναι το Ευρωπαϊκό Έτος Δημιουργικότητας και Καινοτομίας. Όλο το χρόνο. πραγματοποιήθηκαν πολυάριθμες δραστηριότητες για να συζητηθεί ο ρόλος της δημιουργικότητας και της καινοτομίας στη σχολική τάξη. και να παρακινηθούν οι εκπαιδευτικοί να εξερευνήσουν νέες και διαφορετικές προσεγγίσεις για τη διδασκαλία και την εκμάθηση.

Για να κατανοήσουμε καλύτερα το πώς αντιλαμβάνονται οι εκπαιδευτικοί τη δημιουργικότητα και την καινοτομία στη δική τους πρακτική διδασκαλίας. η Γενική Διεύθυνση Εκπαίδευσης και Πολιτισμού της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. σε συνεργασία με το the Institute for Prospective Technological Studies (IPTS) και το European Schoolnet. ξεκίνησε μία νέα δημοσκόπηση για τις πρακτικές διδασκαλίας στην Ευρώπη. Ενδιαφερόμαστε να μάθουμε την άποψη και την εμπειρία σας ως εκπαιδευτικός.

Συμπληρώστε το online ερωτηματολόγιο για τις πρακτικές διδασκαλίας και. αν το επιλέξετε. συμπεριλάβετε το όνομα και την ηλεκτρονική σας διεύθυνση (email). για να λάβετε μέρος σε μία κλήρωση για 10 άτομα. που θα παρευρεθούν στη διάσκεψη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη λήξη του Ευρωπαϊκού Έτους Δημιουργικότητας και Καινοτομίας. που θα φιλοξενήσει η Σουηδική Προεδρία στη Στοκχόλμη. το Δεκέμβριο.

Ποιός πρέπει να συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο;

Οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται σε σχολεία των είκοσι επτά κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. καθώς επίσης και εκείνοι που εργάζονται στη Νορβηγία. την Ισλανδία. την Τουρκία. την Κροατία και την Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας.

Σημείωση: όλες οι απαντήσεις είναι ανώνυμες. Αν επιθυμείτε να συμμετάσχετε στην κλήρωση. οι απαντήσεις σας δε θα συσχετισθούν με το όνομά σας.

Προθεσμία για τη συμμετοχή : 15 Οκτωβρίου 2009

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

Τι γίνεται με τα αποτελέσματα;

Τα αποτελέσματα του ερωτηματολογίου θα παρουσιαστούν στη διάσκεψη λήξης στη Στοκχόλμη το Δεκέμβριο και θα ανακοινωθούν στη Διαδικτυακή Πύλη του eTwinning.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συμμετοχή σας!