ECOMOBILITY. Οικολογική Μετακίνηση

Με τη συστράτευση επιστημονικών ιδρυμάτων. οργανισμών και φορέων ξεκίνησε ο κύκλος συμμετοχών στο ECOCITY για την εκστρατεία «ECOMOBILITY. Οικολογική Μετακίνηση» που θα διοργανωθεί για έκτη συνεχόμενη χρονιά. με στόχο την αλλαγή συμπεριφορών στη μετακίνηση στις πόλεις και τομν προσανατολισμό στις Πράσινες Μεταφορές.
Στην εκστρατεία λαμβάνουν μέρος ομάδες μαθητών της Γ’ τάξης Γυμνασίων από όλη τη χώρα. που θα ερευνήσουν τα περιβαλλοντικά προβλήματα. που προέρχονται από την αλόγιστη χρήση των αυτοκινήτων στην πόλη τους. Τις εργασίες και προτάσεις τους θα παρουσιάσουν στη διάρκεια ειδικής εκδήλωσης που θα διοργανώσουν οι Δήμοι των αντίστοιχων πόλεων τον Φεβρουάριο και τον Μάρτιο.
Όπως και στις προηγούμενες περιόδους έτσι και φέτος το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων έθεσε υπό την Αιγίδα του την εκστρατεία και ενημέρωσε τους Υπεύθυνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Η εκστρατεία τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών. του Υπουργείου Περιβάλλοντος. Χωροταξίας και Δημοσίων Έργων και του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας. Αιγαίου και Ναυτιλιακής Πολιτικής. Επίσης έχει τεθεί υπό την Αιγίδα του Επιτρόπου Περιβάλλοντος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κ. Σταύρου Δήμα. ενώ η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα θα φιλοξενήσει τη νικήτρια ομάδα με τον καθηγητή της. το καλοκαίρι. στις Βρυξέλλες.
Η ανταπόκριση των Γυμνασίων σε αυτή την εθελοντική πρωτοβουλία. είναι σημαντική και οι δηλώσεις συμμετοχής καταφθάνουν στα γραφεία του ECOCITY συνεχώς από όλη τη χώρα. Το πρόγραμμα καλλιεργεί έντονα την περιβαλλοντική διάπλαση των εφήβων μας μέσα από το μήνυμα «Οι Μαθητές Ερευνούν. οι Πόλεις Ενημερώνονται. η Κοινωνία Ευαισθητοποιείται». Έτσι η βελτίωση της ποιότητας της ζωής στις μεγάλες πόλεις έχει κυρίαρχη θέση στην ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση των εφήβων με σκοπό την ευρύτερη διάδοση του μηνύματος στην οικογένεια. στο σχολείο και στην τοπική κοινότητα.
Μέχρι σήμερα πολλοί Δήμοι από όλη την Ελλάδα. έχουν δηλώσει ενδιαφέρον για τη συνδιοργάνωση στη πόλη τους. Ήδη συμμετέχουν οι Νομαρχίες Αθηνών. Θεσσαλονίκης. Δωδεκανήσου. οι Δήμοι Θεσσαλονίκης. Πειραιά. Βόλου. Τρικάλων. Σερρών. Ιωαννίνων. Ηγουμενίτσας. Θήβας. Λαμίας. Καλαμάτας. Αμαλιάδας. Κομοτηνής. Βύρωνα. Μοσχάτου. Χαϊδαρίου. Ηρακλείου Αττικής. Μεταμόρφωσης. Σταυρούπολης. Τριανδρίας. Πολίχνης. Σικυώνος. Αμαλιάδας. Καλπακίου. Αργοστολίου. Νεας ιωνίας Μαγνησίας και άλλοι
Η Εκστρατεία διοργανώνεται από τον Εθελοντικό Οργανισμό για το Αστικό Περιβάλλον ECOCITY. για έβδομη συνεχόμενη χρονιά.
Οι ενδιαφερόμενοι καθηγητές και μαθητές μπορούν να μελετήσουν το περιεχόμενο του διαγωνισμού και να διαβάσουν περισσότερα στοιχεία στον ειδικό δικτυακό τόπο www.ecomobility.gr. όπου υπάρχει και η αίτηση συμμετοχής. Η συμπλήρωση της αίτησης είναι πολύ απλή και γίνεται ηλεκτρονικά στην Γραμματεία της Εκστρατείας. που επικοινωνεί αμέσως με τον Καθηγητή για οδηγίες και κατευθύνσεις. Οι αιτήσεις συμμετοχής γίνονται δεκτές μέχρι το τέλος Οκτωβρίου