Διαγωνισμός Νεότητας για την Ανάπτυξη – Έμφαση στην Αφρική – Αειφόρος Ανάπτυξη

Η Ευρώπη νοιάζεται! Η Ευρωπαϊκή Ένωση πρωτοπορεί στην αναπτυξιακή συνεργασία στην Αφρική. Τον Οκτώβριο του 2005. η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ενέκρινε μία νέα "Στρατηγική για την Αφρική". με μία αποφασιστική δέσμευση να κάνει "περισσότερα. καλύτερα και ταχύτερα".

Νέοι ηλικίας 16 έως 18 ετών από ολόκληρη την Ευρώπη καλούνται να συμμετάσχουν στη δεύτερη έκδοση του Βραβείου Νεότητας για την Ανάπτυξη. υποβάλλοντας έργα τέχνης για να αναδείξουν την αναπτυξιακή συνεργασία στην Αφρική. γύρω από θέματα Αλλαγής Κλίματος. Νερού και Ενέργειας και Βιώσιμου Τουρισμού.
Όλες οι συμμετοχές πρέπει να αποτελούνται από δύο μέρη:

• ένα σύντομο μήνυμα
  • ένα έργο τέχνης υπό τη μορφή μίας αφίσας ή μίας πολυμεσικής παρουσίασης

Οι εθνικοί νικητές και επιλαχόντες κάθε χώρας θα προσκληθούν με τους εκπαιδευτικούς τους για μία διήμερη διαμονή στις Βρυξέλλες. Αυτή η επίσκεψη θα συμπεριλαμβάνει και μία τελετή απονομής βραβείων όπου οι μαθητές θα βραβευθούν ως εθνικοί νικητές.

Το γενικό βραβείο θα είναι ένα ταξίδι στην Αφρική το οποίο θα οργανωθεί για τους νικητές και τους εκπαιδευτικούς τους.

Ο διαγωνισμός "Βραβείο Νεότητας για την Ανάπτυξη - Έμφαση στην Αφρική" είναι ανοικτός για μαθητές Ενιαίων Λυκείων και ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ με προθεσμία 06/01/07.

Περισσότερες πληροφορίες: http://www.dyp2007.org/