8ο Γυμνάσιο Αχαρνών – παρουσίαση προγραμμάτων και δράσεων σχολικού έτους 2022 – 2023

Την Τετάρτη 24/5/2023 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων του σχολείου μας η παρουσίαση των εκπαιδευτικών δράσεων και προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν καθ΄ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με τη συμμετοχή των μαθητών & μαθητριών και των τριών τάξεων του Γυμνασίου. Οι εν λόγω δράσεις συνιστούν απτή απόδειξη της εξωστρέφειας του Σχολείου και αναδεικνύουν ότι η βιωματική μάθηση συμβάλλει στην περαιτέρω καλλιέργεια της γνωστικής και συναισθηματικής νοημοσύνης. Συγκεκριμένα τα πολιτιστικά και περιβαλλοντικά προγράμματα εντάσσονται στον ΑΞΟΝΑ 1 του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) είχαν ως υπεύθυνο καθηγητή τον κύριο  Γιάννη Βλαχάκη και συνεργάστηκαν οι καθηγητές: Γεράσιμος Ρεντίφης, Βάντα Μποζέττο και Έλλη Λαζοπούλου και ήταν:

·         14/11/2022, Μουσείο Σχολικής Ζωής στην Πνύκα (Α Γυμνασίου).

·         9/12/2022, Λαογραφικό Μουσείο Αχαρνών (Β Γυμνασίου).

·         19/1/2023,  Μουσείο Μπενάκη (Β Γυμνασίου).

·         26/1/2023, Φράγμα Μαραθώνα & Αρχαιολογικό Μουσείο Μαραθώνα (Α Γυμνασίου).

·         9/2/2023, Ιερά Μονή Δαφνίου & Βοτανικός Κήπος (Β Γυμνασίου).

·         10/3/2023, Διαγωνισμός Φυσικής «Αριστοτέλης» (Β & Γ Γυμνασίου).

·         13/3/2023 Εθνικός Δρυμός Πάρνηθας (Γ Γυμνασίου).

·         23/3/2023 Αρχαιολογικό Μουσείο Κορίνθου, Ναύπλιο, Πείραμα Ερατοσθένη «Μέτρηση ακτίνας         της  Γης. (Α Γυμνασίου).

·         3-5/4/2023, Εκπαιδευτική εκδρομή στο Πήλιο (Γ Γυμνασίου).

·         27-28/4/2023, Εκπαιδευτική εκδρομή στον Ν. Λακωνίας (Β Γυμνασίου).

Επιπλέον παρουσιαστήκαν οι εκπαιδευτικές δράσεις κοινωνικού χαρακτήρα, οι οποίες εντάσσονται στον ΑΞΟΝΑ 9 του Ι.Ε.Π. και ήταν:

·         Χριστούγεννα 2022, Make a Wish - Αστέρι της Ευχής Ελλάδα

·         5/2/2023 Ενημέρωση φορέα «Διέξοδος» σχετικά με την ενδοσχολική βία (Γ Γυμνασίου).

·         17/2/2023, Ενημέρωση από το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας Βαρυμπόμπης «Δώρο Ζωής» (Γ Γυμνασίου).

·         25/4/2023, Ενημέρωση φορέα «Διέξοδος» σχετιικά με τη λεκτική βία (Β' Γυμνασίου)

03/05/2023, Παρέμβαση φορέα "Διέξοδος" σχετικά με τις διαφοροποιήσεις  (Γ' Γυμνασίου)

Τέλος παρουσιάστηκε η κορωνίδα του διεθνούς εκπαιδευτικού προγράμματος eTwinning, το οποίο πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Σχολείο Βell-lloc - Girona της Ισπανίας. Ως υπεύθυνη καθηγήτρια η κυρία Βάντα Μποζέττο συνεργάστηκε με τον καθηγητή κύριο Γιάννη Βλαχάκη για την οργάνωση και υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος και με 15 μαθητές της Γ Γυμνασίου επισκέφτηκαν τη Βαρκελώνη και την Girona στις 3-7 Μαρτίου 2023 και στη συνέχεια στις 26-31 Μαρτίου 2023 υποδέχτηκαν και ξενάγησαν αντίστοιχα τους Ισπανούς μαθητές και καθηγητές στην Αθήνα.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες των τριών τάξεων του Σχολείου θυμήθηκαν με νοσταλγία τις εκπαιδευτικές αυτές δράσεις και οι ευχάριστες αναμνήσεις θα συντροφεύουν τη μαθησιακή τους πορεία.