Διοργάνωση ημερίδας με θέμα: Η Κοινωνία της Πληροφορίας στην Εκπαίδευση

Η Ένωση Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Δήμου Ταύρου διοργανώνει ημερίδα στις 22 Φεβρουαρίου 2003 με θέμα: Η Κοινωνία της Πληροφορίας στην Εκπαίδευση που θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ταύρου. Πειραιώς 207 & Γρηγορίου Λαμπράκη από 09.30-14.00

Η εκδήλωση θα έχει τις παρακάτω θεματικές ενότητες:

Α)Κοινωνία της Πληροφορίας: Νέες συνθήκες.σκέψεις και προβληματισμοί Εισηγήσεις:

Τερέζα Γιακουμάτου.φιλόλογος-μέλος της ομάδας που επιμελείται την εκπ/κή πύλη e-yliko του ΥΠΕΠΘ: Το ελληνικό σχολείο συναντά την Κοινωνία της Πληροφορίας 10.05-10.35.

Γιώργος Αναστασόπουλος. καθ. πληροφορικής στο 2ο Λύκειο Ταύρου: Κοινωνία της Πληροφορίας- Η Κοινωνία της Πληροφορίας στην Εκπ/ση-Δημοκρατία στο Ιντερνέτ. 10.35-11.05

Β)Εισαγωγή των ηλεκτρονικών υπολογιστών στην εκπ/ση: απόψεις. προβλήματα και προοπτικές. Εισηγήσεις:

Παναγιώτης Πηλιούρας. υποψήφιος διδάκτορας της Διδακτικής των Φυσικών Επιστημών του Παν/μίου Αθηνών: Νέες τεχνολογίες και μαθησιακή διαδικασία-παιδαγωγικοί προβληματισμοί 11.10-11.40.

Νίκος Σαγιάς. καθ. πληροφορικής στο 1ο Λύκειο Ταύρου: Η διδασκαλία της πληροφορικής στο πλαίσιο της εκπ/κής μεταρρύθμισης-δια βίου εκπ/ση 11.40-12.10.

Γ)Νέες τεχνολογίες και συνέπειες για τα παιδιά και τους εφήβους: Η περίπτωση του Ιντερνέτ. Εισηγήσεις:

Ξένια Ντώνη. ψυχολόγος: Η επίδραση του Ιντερνέτ στην ανάπτυξη της προσωπικότητας του παιδιού 12.30-13.00.

Δημήτρης Προύσαλης. δάσκαλος του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ταύρου: Διαδίκτυο και διδασκαλία 13.00-13.30.

Δημήτρης Κρυσταλλίδης. πρόεδρος Αναπτυξιακής Δημοτικής Επιχείρησης Ταύρου-υπευθ. Κέντρου Πληροφόρησης Νέων Δήμου Ταύρου: Η συμβολή των Κέντρων Πληροφόρησης Νέων στις τοπικές κοινωνίες 13.30-13.40