Aπολογιστική παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος Πείρ@μα

Το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία, 8 Γυμνάσια του Πειραιά και 14 Γυμνάσια της Μακεδονίας σας προσκαλούν στην απολογιστική παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος Πείρ@μα τη Δευτέρα 22 Ιουνίου 2015 και ώρα 19.00 στο Δημαρχείο Νίκαιας, Παναγή Τσαλδάρη 10, Νίκαια

Στο πλαίσιο αυτού του εκπαιδευτικού προγράμματος, που οργάνωσε το Ίδρυμα της Βουλής κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2014-2015, περίπου 450 μαθητές και μαθήτριες από 8 Γυμνάσια του Πειραιά και 14 Γυμνάσια της Δυτικής Μακεδονίας επικοινώνησαν διαδικτυακά μεταξύ τους, διασκέδασαν, αντάλλαξαν εμπειρίες και γνώσεις, και προβληματίστηκαν μεταξύ των άλλων γύρω από τις έννοιες και τις πρακτικές της φιλοξενίας, της συνεργασίας, του σεβασμού της διαφορετικότητας και της δημοκρατίας. Με την καθοδήγηση των καθηγητών τους δημιούργησαν μια δραστήρια διαδικτυακή κοινότητα, που για κάποιους έγινε και διά ζώσης κοινότητα με την εκατέρωθεν ανταλλαγή επισκέψεων, διευρύνοντας τον ορίζοντα των εμπειριών τους και δουλεύοντας δημιουργικά και πρωτότυπα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των σχολείων του Πειραιά που έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα, κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, θα παρουσιάσουν το έργο τους και θα αποτιμήσουν την εμπειρία τους.