Ασφάλεια στο διαδίκτυο: Παραπληροφόρηση και ψευδείς ειδήσεις.

Στα πλαίσια του Διαπεριφερειακού θεματικού δικτύου με θέμα την Ασφάλεια στο διαδίκτυο οι μαθητές του Β2 λυκείου επισκέφτηκαν στις 22 Φεβρουαρίου 2024 την περιοδική έκθεση "Fake(f) or Real" που φιλοξενείται στο Τελλόγλειο Ίδρυμα και παρακολούθησαν το αντίστοιχο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.
Το φετινό πρόγραμμα που εκπονείται από τους μαθητές έχει ως θέμα: "Κώδικας δεοντολογίας στην Ψηφιακή πραγματικότητα". Από τους βασικούς στόχους είναι η διαμόρφωση μιας υγιούς συμπεριφοράς στο διαδίκτυο και η ενίσχυση της κριτικής σκέψης σε σχέση με ότι παρουσιάζεται καθημερινά στο διαδίκτυο. Δυστυχώς η παραπληροφόρηση και η διάδοση ψευδών ειδήσεων αποτελεί ένα από τα χαρακτηριστικά μιας αντιδεοντολογικής συμπεριφοράς. Η έκθεση πραγματεύεται περιστατικά παραποιήσεων και πλαστογραφήσεων από την αρχαιότητα ως τις μέρες μας. Τη δράση συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί: Κοκκίνου Ελένη (πληροφορικής) και Τσαμπάκαλος Σπυρίδων (φιλόλογος) και αποτελεί μέρος του σχεδίου δράσης για τη βελτίωση των σχέσεων εκπαιδευτικών - μαθητών.