Χριστουγεννιάτικη Δράση στη Σχολική Βιβλιοθήκη του 4ου Δημοτικού Σχολείου ΔΙδυμοτείχου

Η υπεύθυνη της Σχολικής Βιβλιοθήκης μας, κα ‘Ελλη Μαχαιρίδου, προσκάλεσε τους/τις μαθητές/τριες των Σχολείων της πόλης σε Χριστουγεννιάτικη δράση στο χώρο της Βιβλιοθήκης μας από τις 29/11 /2023 μέχρι τις 15/12/2023.
Η δράση είχε στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος, ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης υλικών. Οι μαθητές/τριες πριν την επίσκεψή τους είχαν διαβάσει το παραμύθι «Το ‘Ελατο» και κατά την επίσκεψη τους έφερναν στη βιβλιοθήκη ένα «οικολογικό έλατο». Τα «οικολογικά έλατα» φτιάχτηκαν από καπάκια κολλημένα σε χαρτί, ρολά υγείας βαμμένα, περιοδικά, εφημερίδες, χαρτόνια κ.τ.λ. ή από υλικά της φύσης (κλαδιά που συλλέγουμε κατά το κλάδεμα των δέντρων, κουκουνάρια, τσόφλια από καρύδια κ.α.)
Στη συνέχεια παρακολούθησαν αφήγηση του βιβλίου “Το δώρο της Παπλωματούς”, συμμετείχαν σε παιχνίδι κατανόησης του κειμένου και τέλος “έραψαν” το δικό τους “πάπλωμα” που το διακόσμησαν με ζωγραφιές και ευχές.
Η βιβλιοθήκη μας γέμισε με πανέμορφα, μοναδικά, οικολογικά έλατα ενώ όλα τα παιδιά πήραν μέρος στις δραστηριότητες που ετοιμάσαμε γι’ αυτά, με πολλή χαρά!