10ο Συνέδριο Εν.Ε.ΔΙ.Μ – «Μαθηματική Εκπαίδευση και Πολιτειότητα»

ΑΦΙΣΑ

Το Παιδαγωγικό  Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης με τη Σχολή των Επιστημών Αγωγής και το  Π. Μ. Σ. – Επιστήμες της Αγωγής: Εκπαίδευση στα Μαθηματικά και τις Φυσικές Επιστήμες συνδιοργανώνουν με την Ένωση Ερευνητών Διδακτικής των Μαθηματικών (Εν.Ε.Δι.Μ.) το 10 Πανελλήνιο Συνέδριο (ΕΝΕΔΙΜ10).

Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στη Σχολή Επιστημών Αγωγής του Δ.Π.Θ. στη Χηλή της Αλεξανδρούπολης  από τις 17 μέχρι τις 19 Μαΐου του 2024  με θέμα

«Μαθηματική Εκπαίδευση και Πολιτειότητα»

Η θεματική του συνεδρίου προσφέρει την δυνατότητα και την ευκαιρία να αναπτυχθούν έρευνες και διδακτικές πρακτικές που εστιάζουν στην κοινωνικο-πολιτισμική και κοινωνικο-πολιτική ατζέντα της μαθηματικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα και στην Κύπρο, μια ερευνητική περιοχή που αναπτύσσεται με ραγδαίους ρυθμούς διεθνώς τα τελευταία χρόνια.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν είτε ως συγγραφείς ερευνητικών εργασιών, είτε ως σύνεδροι, μπορούν να επισκέπτονται τον ιστότοπο του Συνεδρίου στον παρακάτω σύνδεσμο: https://enedim10.eled.duth.gr/