Τριήμερο Συνέδριο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Comenius Regio 2013 – 2015

Η Διεύθυνση Δ.Ε. Β΄ Αθήνας διοργανώνει τριήμερο Συνέδριο, με θέμα: «Εκφοβισμός των Εφήβων: Τρόποι πρόληψης και αντιμετώπισης στο σχολικό περιβάλλον Ελλάδας και Κύπρου» με τη συμμετοχή των Σχολείων των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Αττικής και τη στήριξη του Δήμου Μεταμόρφωσης Αττικής.

Το Τριήμερο Συνέδριο το οποίο αποτελεί την κατάληξη του ως άνω Ευρωπαϊκού Προγράμματος, θα περιλαμβάνει τους εξής θεματικούς άξονες:

·                Την Παρασκευή 08-05-2015, 08:30 - 16:00 στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Μεταμόρφωσης, Κτήμα Δηλαβέρη, Λητούς και Λεωφ. Κύμης στη Μεταμόρφωση:  «Εφαρμογή Πιλοτικών Προγραμμάτων: Μαθητικές Ομάδες Δράσης ενάντια στο Σχολικό Εκφοβισμό». Οι μαθητές και οι μαθήτριες θα παρουσιάσουν τις πολυσχιδείς και πολυαισθητηριακές δημιουργίες τους που διαμορφώθηκαν στο πλαίσιο των ως άνω πιλοτικών προγραμμάτων.

·                Το Σάββατο 09-05-2015, 09:30 - 16:00 στην αίθουσα Jacqueline de Romilly του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ., Ανδρέα Παπανδρέου 37, Μαρούσι: «Αποτελέσματα - Πορίσματα Ερευνών: Ολιστική Προσέγγιση του Σχολικού Εκφοβισμού». Η παρουσίαση αφορά στα επιστημονικά δεδομένα από τα αποτελέσματα των έξι ερευνών, που διεξήχθησαν στην περιοχή της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας στους Διευθυντές, στους Καθηγητές – Συνδέσμους με τη Δ.Δ.Ε. για το Σχολικό Εκφοβισμό, στους Μαθητές και στους Γονείς καθώς και έρευνας που διεξήχθη σε αντίστοιχα θεματικά πεδία στην Κύπρο.

·                Την Κυριακή 10-05-2015, 09:30 - 16:00 στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Μεταμόρφωσης, Κτήμα Δηλαβέρη, Λητούς και Λεωφ. Κύμης στη Μεταμόρφωση: «Εφαρμογή 20 Πιλοτικών Προγραμμάτων: Καλές Πρακτικές – Στρατηγικές Πρόληψης και Αντιμετώπισης του Σχολικού Εκφοβισμού». Θα αναδειχθεί η προστιθέμενη αξία των καλών πρακτικών και το «εν δυνάμει» πολλαπλασιαστικό τους στοιχείο για τη σχολική ζωή στο φάσμα της Εκπαίδευσης.

Το Συνέδριο απευθύνεται στην εκπαιδευτική κοινότητα όλων των Διευθύνσεων Π.Ε. και Δ.Ε. Αττικής (Διευθυντές, Εκπαιδευτικούς, Γονείς και Μαθητές) με ελεύθερη είσοδο. Θα χορηγηθούν Βεβαιώσεις Συμμετοχής.