Διαδικτυακή συνάντηση: “Βίο -Επαγγέλματα”

Πρόσκληση

Στα πλαίσια των διαδικτυακών εκδηλώσεων για την σύνδεση της εκπαίδευσης και των χώρων εργασίας, που οργανώνονται από το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης, σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής, το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Λυκείου Ευαγγελικής Σχολής, το Σύνδεσμο Αποφοίτων Ευαγγελικής Σχολής και το Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ),

το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024 (17.15 - 19.00),

θα πραγματοποιηθεί η 3η διαδικτυακή συνάντηση, για το σχολικό έτος 2023-2024, με θέμα:

«Βίο – Επαγγέλματα»

Η ανάπτυξη της δεξιότητας της συνεργασίας αποτελεί σημαντικό παράγοντα για την επιτυχή μελλοντική επαγγελματική σταδιοδρομία. Στην εποχή της επανάστασης της γνώσης και της πληροφορίας η συνεργασία διαφορετικών ειδικοτήτων αποτελεί αναγκαιότητα και πρόκληση. Η διεπιστημονικότητα με τον συνδυασμό και την ενσωμάτωση γνώσεων από διαφορετικούς επαγγελματικούς κλάδους είναι μια τάση της αγοράς εργασίας. Η βιοχημεία, η βιοστατιστική, η βιοτεχνολογία, η βιοπληροφορική είναι ενδεικτικά παραδείγματα των διεπιστημονικών προσεγγίσεων στον τομέα της βιολογίας, που σηματοδοτούν τις μελλοντικές επαγγελματικές προοπτικές μέσα από τον συνδυασμό δεξιοτήτων και επιστημονικών γνώσεων.

Εισηγητές:

Νικόλαος Θωμαΐδης, Καθηγητής Αναλυτικής Χημείας στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Αθηνών, Επίκουρος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Yale – School of Public Health: «Το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών [Αναλυτική Χημεία - Διασφάλιση Ποιότητας] ως ένα παράδειγμα επιτυχούς επαγγελματικού προσανατολισμού του Χημικού»

Γιώτα Τουλούμη, Καθηγήτρια Βιοστατιστικής και Επιδημιολογίας, Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ:
«Βιοστατιστική/Βιοπληροφορική/Επιδημιολογία: συνέργεια και σύνδεση με αγορά εργασίας»

Ράνια Τσιτσιλώνη, Καθηγήτρια Ανοσολογίας, Τμήμα Βιολογίας του ΕΚΠΑ:
«Η Βιοϊατρική έρευνα από το εργαστήριο στον ασθενή και πίσω στο εργαστήριο»

Κάθε συμμετέχων/ουσα θα διαθέτει ατομικό και μοναδικό σύνδεσμο σύνδεσης, τον οποίο θα λάβει με ηλεκτρονική αλληλογραφία, αμέσως μετά τη συμπλήρωση των στοιχείων (ονοματεπώνυμο, email, ιδιότητα) στον σύνδεσμο: https://bit.ly/48rCovp

Χωρίς την προεγγραφή σας δεν θα είναι δυνατή η συμμετοχή στη διαδικτυακή εκδήλωση