Δημόσια Διαβούλευση: Προμήθεια εξοπλισμού ΤΠΕ για την αναβάθμιση των κεντρικών δικτυακών υποδομών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Στoν ιστότοπο https://portal.eprocurement.gov.gr/ και πιο ειδικά στο https://cerpp.eprocurement.gov.gr/eproc-deliberation/unprotected/searchDeliberations.htm?execution=e2s1  αναρτήθηκε  δημόσια διαβούλευση (Κωδ. 22DIAB000025242) με αντικείμενο τη Διακήρυξη ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΝΩ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ, ΣΕ ΤΜΗΜΑΤΑ για το Έργο «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΤΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ»

Ειδικότερα:

Το ΙΤΥΕ-ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ, στο πλαίσιο κατάρτισης του τεύχους Διακήρυξης που αφορά Ηλεκτρονικό Ανοικτό Άνω των Ορίων, σε Τμήματα, Διαγωνισμό για το Υποέργο 3: «Προμήθεια εξοπλισμού ΤΠΕ για την αναβάθμιση των κεντρικών δικτυακών υποδομών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου», της υπό αξιολόγησης Πράξης : «Αναβάθμιση και εμπλουτισμός του οικοσυστήματος ψηφιακών υπηρεσιών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου / Επέκταση των λειτουργιών του συστήματος myschool και ολοκλήρωση του περιβάλλοντος παροχής προηγμένων ψηφιακών υπηρεσιών στο σύνολο των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας» μέσω του Ε.Π. «ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΤΟΜΕΑ» 2014-2020, για την προμήθεια εξοπλισμού, που επικεντρώνεται στην προμήθεια:

1. Συγκεντρωτή ευρυζωνικών προσβάσεων υψηλής διαθεσιμότητας, με εφεδρεία σε όλα τα υποσυστήματα του (full redundant). Ποσότητα :
  2. Μεταγωγείς υψηλής ταχύτητας – Multigigabit Ethernet Ποσότητα :
  3. Οπτικών προσαρμογέων SR για δρομολογητή Cisco C6807-XL.
  4. Συστήματος προστασίας Δικτύου – Firewall (Next Generation
  5. Δικτυακές συσκευές καταμερισμού φορτίου Load Balancers (LB)

για τις ανάγκες βελτίωσης των κεντρικών υποδομών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (www.sch.gr), προβαίνει στην Δημόσια Διαβούλευση επί του συνολικού τεύχους Διακήρυξης.

Ο  προϋπολογισμός της προμήθειας του εξοπλισμού είναι 524.460,00€ πλέον του αναλογούντος ΦΠΑ, που αναλύεται σε δύο Τμήματα - 1 και 2 :

• ΤΜΗΜΑ 1 : «Εξοπλισμός Δικτύου Διανομής ΠΣΔ», εκτιμώμενης αξίας 281.660,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24% (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 349.258,40)., για την προμήθεια των ειδών 1 έως και 3
  • ΤΜΗΜΑ 2 : «Εξοπλισμός Κέντρου Δεδομένων ΠΣΔ», εκτιμώμενης αξίας 242.800,00 € μη συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24% (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ: € 301.072,00), για την προμήθεια των ειδών 4 και 5
  1. Με την παρούσα πρόσκληση σε Δημόσια Διαβούλευση, καταθέτουμε το Τεύχος Διακήρυξης, σε μορφή αρχείου “pdf”, με σκοπό τη λήψη ενδεχομένων παρατηρήσεων-σχολίων επί του περιεχομένου αυτού.
  2.  Η διάρκεια της διαβούλευσης ορίζεται σε χρονική διάρκεια 15 ημερών από την ημερομηνία αναρτήσεως της στην ιστοσελίδα του ΕΣΗΔΗΣ (www.promitheus.gov.gr), ήτοι δηλαδή μέχρι τις 3 Νοεμβρίου 2022
  3.  Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι οικονομικοί φορείς να υποβάλουν τις παρατηρήσεις τους και να επισημάνουν τους όρους του διαγωνισμού με αναφορά της συγκεκριμένης ενότητας, παραγράφου ή και υποπαραγράφου στην οποία αναφέρονται, με πλήρη τεκμηρίωση, που ενδέχεται να δημιουργήσουν ζητήματα ή και τυχόν ερωτήματα κατά την διενέργεια του διαγωνισμού.
  4.  Το ΙΤΥΕ ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ δεν δεσμεύεται να υιοθετήσει τις προτάσεις που τυχόν υποβληθούν και θα αποφασίσει για την οριστικοποίηση του Τεύχους Διακήρυξης με γνώμονα αφενός μεν την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συμμετοχή οικονομικών φορέων και αφετέρου την διατήρηση των ποιοτικών χαρακτηριστικών της ζητούμενης προμήθειας.
  5.  Προσβλέπουμε στην συμμετοχή σας στην σχετική διαβούλευση, συμβάλλοντας με αυτό τον τρόπο στην ομαλή υλοποίηση της διαγωνιστικής διαδικασίας.

Για το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων (ΙΤΥE)
Διεύθυνση Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου
και Δικτυακών Τεχνολογιών (www.cti.gr/nts)