Επιμόρφωση ERASMUS+ για το 13ο Γυμνάσιο Ηρακλείου στη Μαδρίτη

Στo πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ KA122, το 13ο Γυμνάσιο Ηρακλείου συνεχίζει τη συμμετοχή του σε επιμορφώσεις εκπαιδευτικών. Πιο συγκεκριμένα, στη γενέτειρα του Θερβάντες, την Αλκαλά ντε Ενάρες, σε μικρή απόσταση από τη Μαδρίτη, από τις 18-24 Μαρτίου 2023, η εκπαιδευτικός Ελευθερία Παχιαδάκη (Αγγλικής φιλολογίας), εκπροσωπώντας το 13ο Γυμνάσιο Ηρακλείου,  παρακολούθησε την επιμόρφωση με τίτλο “Creativity in teaching and learning using ICT: the Digital Classroom”. Η επιμόρφωση, την οποία οργάνωσε το Iνστιτούτο « Cervantes», είχε ως θέμα την ενσωμάτωση και αξιοποίηση της τεχνολογίας στην εκπαιδευτική πρακτική και συμμετείχαν συνολικά 23 εκπαιδευτικοί, από την Ελλάδα, τη Ρουμανία και τη Ρεϊνιόν.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε γνωριμία με τους συναδέλφους και τις οικίες πρακτικές τους, ως προς τη χρήση της τεχνολογίας στα σχολεία τους, ενημέρωση για τη χρήση διαδικτυακών βιντεοπαιχνιδιών στη μαθησιακή διαδικασία (escape rooms) καθώς και για διαδικτυακά εργαλεία χρήσιμα για τη δημιουργία δραστηριοτήτων προς εμπλουτισμό των μαθήματα μας (padlet, qr codes, quizizz κα) τόσο εντός τάξης όσο και κατά την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί βίωσαν μία σημαντική μαθησιακή εμπειρία, βελτιώνοντας τις ψηφιακές και παιδαγωγικές τους γνώσεις, εξελίσσοντας τις δεξιότητες και τις ικανότητές τους σε ποικίλες ψηφιακές εφαρμογές.
Επιπλέον, οι επιμορφούμενοι ξεναγήθηκαν στην πόλη που γεννήθηκε ο Θερβάντες, την οποία γνώρισαν καλύτερα και έμαθαν πολλά για την αρχιτεκτονική, τον πολιτισμό και την ιστορία της.
Από όλη αυτή τη ροή κινητικότητας κατέστη σαφές ότι  η ανταλλαγή εμπειριών και εκπαιδευτικών μεθόδων, καθώς και η επαφή με διαφορετικές κουλτούρες και εκπαιδευτικά συστήματα ενισχύει το αίσθημα της ευρωπαϊκής ταυτότητας του σχολείου μας και επιβεβαιώνει ότι το πρόγραμμα Erasmus+ KA122 είναι αναμφίβολα ένα σπουδαίο εκπαιδευτικό κεφάλαιο για το ευρωπαϊκό και ελληνικό σχολείο.