Επιμορφωτική Δράση της Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ανδρίτσαινας

ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΑΝΔΡΙΤΣΑΙΝΑΣ

Στο πλαίσιο αξιοποίησης του STEM Εργαστηρίου «Ντίνα Αιλιανού Τσίγκου» της Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ανδρίτσαινας, υλοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία ένα επιμορφωτικό σεμινάριο, στο οποίο συμμετείχαν 120 νηπιαγωγοί της Ανατολικής Αττικής. Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά, την Παρασκευή 1η  Δεκεμβρίου 2023, σε συνεργασία με τις Συμβούλους Εκπαίδευσης Νηπιαγωγών Ανατολικής Αττικής, κ. Ελένη Πασχαλίδου, κ. Χριστίνα Παπαγιαννίδου, κ. Αγνή Βίκη και κ. Αγαπούλα με θέμα «Εκπαίδευση και ψηφιακή αφήγηση. Δημιουργικές και καινοτόμες δράσεις στο Νηπιαγωγείο».

Αρχικά παρουσιάστηκε η ψηφιακή αφήγηση «Ένα παράξενο ταξίδι στο διάστημα» από την  Υπεύθυνη των Εκπ/κών Προγραμμάτων της Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ανδρίτσαινας Δρ Σταματία Κοτρέτσου. Στη συνέχεια ακολούθησε η παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος φιλαναγνωσίας «Ταξίδι στη Βιβλιοχώρα της Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ανδρίτσαινας», το οποίο υλοποιήθηκε κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023 σε συνεργασία με το ΤΕΕΑΠΗ του Πανεπιστημίου Πατρών. Στην παρουσίαση συμμετείχαν η κ. Ευανθία Κοντογούρη ΠΕ03, ΜEd, Διευθύντρια 3ου ΓΕΛ Αιγάλεω και επιστημονική συνεργάτης της βιβλιοθήκης, η κ. Χριστίνα Πρίνου, Νηπιαγωγός του Νηπιαγωγείου Ζαχάρως, η κ. Αθανασία Βασιλοπούλου, Νηπιαγωγός του Νηπιαγωγείου Κρεστένων και η κ. Αθανασία Τσιόντζιου ΜEd, Νηπιαγωγός- Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Ανδρίτσαινας. Στο τέλος ακολούθησε συζήτηση και παρέμβαση του Αναπληρωτή Καθηγητή του ΤΕΕΑΠΗ του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Νεκτάριου Στελλάκη, ο οποίος τόνισε την αξία της καλλιέργειας της φιλαναγνωσίας σε παιδιά προσχολικής ηλικίας.

Η Υπεύθυνη των εκπαιδευτικών προγραμμάτων της ΔΙΒΑ

Δρ Σταματία Κοτρέτσου