Erasmus+ 4ο ΕΠΑ.Λ Αθηνών

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στα πλαίσια προγράμματος Erasmus+ με τίτλο "P.O.L.I.S. - Promote citizenship education at school to build inclusive societies"  το σχολείο μας φιλοξένησε 20 μαθητές/μαθήτριες και 14 καθηγητές/καθηγήτριες από την Ιταλία, την Νορβηγία, την Λιθουανία, την Τουρκία και την Μάλτα στο διάστημα από 28/11 μέχρι 2/12/2022. Η θεματική ενότητα την οποία συντονίσαμε ήταν ο ρόλος της εκπροσώπησης των νέων στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων.

Παρουσιάστηκαν εργασίες πάνω στην θεαματική, ενώ μαθητές/ μαθήτριες του σχολείου παρουσίασαν την λειτουργία της δημοκρατίας στην αρχαία Αθήνα.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε ξενάγηση στην περιοχή του σχολείου και γνωριμία με τα σημαντικότερα κτήρια, επίσκεψη και ξενάγηση στην Ακρόπολη, την Αρχαία Αγορά το Μοναστηράκι και την Πλάκα,  το Σούνιο και το Λαύριο.

Οι συμμετέχοντες πήραν μέρος σε καλλιτεχνικό εργαστήριο στο χώρο του σχολείου, όπου υπό την επίβλεψη καθηγητών φιλοτεχνήθηκαν τα πορτραίτα τους.

Την τελευταία ημέρα της φιλοξενίας έγινε η απονομή των Πιστοποιητικών συμμετοχής.

Η επίσκεψη αυτή ήταν μια μοναδική ευκαιρία για συμμετέχοντες να   ανταλλάξουν εμπειρίες και απόψεις, να διευρύνουν τους ορίζοντές τους και να αναπτύξουν την προσωπικότητά τους ως ενεργοί πολίτες.

Για το 4ο ΕΠΑ.Λ Αθηνών

Ο διευθυντής