Erasmus+: Tο 11ο ΓΕΛ Περιστερίου στη Ρουμανία

Ολοκληρώθηκε και το δεύτερο Erasmus+ πρόγραμμα του 11ου ΓΕΛ Περιστερίου με  την τελευταία κινητικότητα για μαθητές διάρκειας μιας εβδομάδας,  8 – 12 Mαΐου, στην Piatra Neamts, Ρουμανία με σχολείο υποδοχής το  LICEUL CU PROGRAM SPORTIV. Η παιδαγωγική ομάδα του  προγράμματος  Erasmus+ με τίτλο  Media for everyones Voice”,  στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας ως εταίρος, εκπροσωπήθηκε από δυο εκπαιδευτικούς και έξι μαθητές και μαθήτριες της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας.

Πρόκειται για έργο συνεργασίας σχολείων Δευτεροβάθμιας από την Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Ρουμανία και Τουρκία με αντικείμενο μελέτης το γραμματισμό στα Μέσα. Οι δραστηριότητες που υλοποιήθηκαν κατά την τελευταία κινητικότητα εστίασαν στη  χειραγωγική δύναμη των μέσων μαζικής ενημέρωσης και στις επιπτώσεις σε μια Δημοκρατική κοινωνία. Στην πράξη οι μαθητές εργάστηκαν σε διακρατικές ομάδες, μελέτησαν περίπτωση δημοσίευσης άρθρων σε διαφορετικά μέσα και δημιούργησαν τη δική τους έκδοση εφημερίδας, συνεργατικά και αναλαμβάνοντας ρόλους. Παράλληλα οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για τον τελικό απολογισμό του έργου και  τα σχέδια μαθημάτων που έχουν δημιουργηθεί,  προκειμένου να διευκολύνουν άλλους εκπαιδευτικούς στην εφαρμογή της εκπαίδευσης στα Μέσα στη δική τους τάξη.

Χαρακτηριστική η φιλοξενία του σχολείου υποδοχής με θερμές και άρτια οργανωμένες εκδηλώσεις υποδοχής και αποχαιρετισμού και με την ενεργό συμμετοχή όλης της σχολικής κοινότητας και τοπικής κοινωνίας. Εθελοντές μαθητές κι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν καθ’ όλη τη διάρκεια των προγραμματισμένων δραστηριοτήτων κι εκπαιδευτικών επισκέψεων, έτσι ώστε οι μαθητές- επισκέπτες και οι οικοδεσπότες να μοιράζονται περισσότερο χρόνο μαζί. Η τοπική κοινωνία συνέβαλε ενεργά σε κάθε πολιτιστική δραστηριότητα και με κάθε δυνατό τρόπο.

Οι συμμετέχοντες είχαν επίσης την ευκαιρία να επισκεφτούν τον τηλεοπτικό σταθμό TVR Iasi, να βιώσουν την παρουσία σε τηλεοπτικό πλατό και να παρακολουθήσουν εργαστήριο από ειδικούς σχετικά με τη δημιουργία και παρουσίαση της είδησης.

Εκτός από τη γνωριμία με την περιοχή υποδοχής πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις σε σημαντικά  σημεία και χώρους ιστορικής , περιβαλλοντικής σημασίας και πολιτιστικής σημασίας στην Piatra Neamts και στο Ιάσιο, στις λίμνες Lacul Roşu και Izvorul Muntelui lake, καθώς και στο μοναστήρι Bistrița.

Πολλά και ποικίλα τα οφέλη της κινητικότητας για τους μαθητές μας αναδεικνύοντας όχι μόνο τη σημασία της εκπαίδευσης στα Μέσα αλλά κυρίως την αξία της ομαδικής συνεργασίας, την επικοινωνία των ιδεών σε δημοκρατικό κλίμα και του σεβασμού στη διαφορετικότητα.

Γενικότερα μέσα στα δυο χρόνια υλοποίησης των δυο ευρωπαϊκών προγραμμάτων μας δόθηκε η ευκαιρία σε δεκάδες μαθητές μας να βγουν έξω από τα όρια της τάξης, να ερευνήσουν την ποικιλομορφία της Ευρώπης, να γνωρίσουν την Ευρωπαϊκή πολιτιστική κληρονομιά και ιστορία και να έρθουν σε επαφή με Ευρωπαίους συνομηλίκους τους, να συνεργαστούν, να διαφωνήσουν, να επιχειρηματολογήσουν για να πείσουν, να συν-δημιουργήσουν ως νέοι Ευρωπαίοι πολίτες!

Η παιδαγωγική ομάδα του 11ου ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ