8ο Γυμνάσιο Αχαρνών και 1ος Διαγωνισμός με τίτλο: «Πρωτάθλημα Σκάκι Γυμνασίων Δήμου Αχαρνών»

Το 8ο Γυμνάσιο Αχαρνών και η ομάδα των παιδιών του πολιτιστικού προγράμματος «Σκάκι και λογοτεχνία » συμμετείχε στις 24-05-2023 στον 1ο Διαγωνισμό με τίτλο: «Πρωτάθλημα Σκάκι Γυμνασίων Δήμου Αχαρνών» που  πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Αχαρνών.

Το σκάκι έχει πολλαπλά θετικά οφέλη με βάση επιστημονικές μελέτες, κυρίως για τις ηλικίες 6-15 ετών. Σε αρκετές έρευνες που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια έχει αποδειχθεί ότι οι μαθητές που είχαν συστηματική ενασχόληση με το σκάκι για κάποιο διάστημα είχαν βελτίωση έως 60% στην σχολική τους επίδοση.

Το σκάκι έχει αποδειχθεί ότι:

• Αυξάνει την ευφυΐα
  • Βελτιώνει τη μνήμη
  • Βοηθά στην ικανότητα για συγκέντρωση για μεγάλα χρονικά διαστήματα
  • Αναπτύσσει τη δημιουργικότητα και την αναλυτική σκέψη
  • Αναπτύσσει την ικανότητα για σχεδιασμό και λήψη αποφάσεων
  • Βοηθά στην κοινωνικοποίηση των παιδιών

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 53 μαθητές και μαθήτριες από τα γυμνάσια του δήμου. Η μαθήτρια του σχολείου μας Ναβροζίδη Ελένη κατέλαβε την πρώτη θέση στην κατηγορία των κοριτσιών. Σε όλους τους αθλητές απονεμήθηκαν έπαινοι.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στους διοργανωτές.

Την ομάδα συνόδευσαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του πολιτιστικού προγράμματος  κ. Ιωάννης Βλαχάκης και κ. Γεράσιμος Ρεντίφης.