Erasmus+ Uniting the differences 1η συνάντηση στην Πολωνία

Στα πλαίσια της υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+  KA229 Ανταλλαγή καλών πρακτικών με θέμα «Uniting the differences» (Ενώνοντας τις διαφορές) για τα έτη 2018-2020 με συμμετέχουσες χώρες την Πολωνία  (ως συντονίστρια χώρα,) την Ελλάδα, τη Ρουμανία, την Πορτογαλία  και την Τουρκία,   η εκπαιδευτική ομάδα του Γυμνασίου Λ.Τ. Μαγούλας αποτελούμενη από τον Διευθυντή του σχολείου κου Μόρφο Χρήστο και τις εκπαιδευτικούς του σχολείου Παπαμαργαρίτη Πριγκίτα Μαρία  και Μπαταβάνη Ευθαλία καθώς  και από τους μαθητές  Φιλίππου Απόστολο, Θεοδόση Παύλου, Ντόντο Απόστολο, Παπακώστα Δημήτρη  και τις μαθήτριες Χρίστη Κωνσταντίνα και Καλλιάρα Κωνσταντίνα,  είχαν  την ευκαιρία να παραβρεθούν στην πρώτη  συνάντηση  της   Πολυμερούς Σύμπραξης, στην πόλη της Βαρσοβίας  στην Πολωνία,    στο σχολείο Szkola Podstawowa nr.65 .W. Orkana  κατά το διάστημα  από τις 1-12-18 έως τις 8-12-18. Στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν 24 μαθητές και 13 καθηγητές από τις φιλοξενούμενες χώρες καθώς και μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών και μαθητών της συντονίστριας χώρας.

Σκοπός του προγράμματος είναι να μοιραστούν οι μαθητές κι οι καθηγητές από διάφορες χώρες και με διαφορετικά ενδιαφέροντα και διαφορετικούς πολιτισμούς  εμπειρίες,  και να ανταλλάξουν απόψεις και καλές πρακτικές  για κοινά θέματα.  Σημαντικοί επίσης στόχοι του συγκεκριμένου προγράμματος είναι η βελτίωση των ικανοτήτων της επικοινωνίας με ανθρώπους από διαφορετικές χώρες , καθώς και η ενίσχυση δημιουργικότητας σε μαθητές και καθηγητές.  Οι εμπλεκόμενοι εταίροι  ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και γνώρισαν το εκπαιδευτικό σύστημα της συντονίστριας χώρας και παρουσίασαν δημιουργικές εργασίες με  πολιτισμικά στοιχεία των χωρών τους, όπως η μουσική κι η ιστορία τους.  Έτσι μπόρεσαν να γνωριστούν καλύτερα μεταξύ τους και παρέχουν μεταξύ τους  τη διαφορετικότητα των πολιτισμών τους.  Έγιναν επίσης συζητήσεις για την εξέλιξη του προγράμματος.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές των εμπλεκόμενων χωρών της σύμπραξης Erasmus+ γνώρισαν από κοντά την Πολωνική φιλοξενία και υλοποίησαν πολιτιστικές επισκέψεις και ξεναγήσεις  στο ιστορικό κέντρο της πόλης του Βαρσοβίας με τη θαυμάσια αρχιτεκτονική, τα εντυπωσιακά κτίρια και τα πλακόστρωτα δρομάκια , καθώς και στο βασιλικό δρόμο Η Παλιά Πόλη καταστράφηκε ολοσχερώς από τους ναζιστικούς βομβαρδισμούς κατά το Β Παγκόσμιο Πόλεμο.  Η γενναία προσπάθεια αναδόμησης αναγνωρίστηκε από την UNESCO με τον τίτλο του Μνημείου Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Επισκέφτηκαν επίσης μουσεία  και παλάτια  ανάμεσα στα οποία, το πάρκο  Lazienski,   κατά μήκος της απότομης όχθης του Βιστούλα,  έκτασης 180 εκταρίων το οποίο  ήταν έργο του τελευταίου μονάρχη της Πολωνίας Stanislaw August Poniatowski,

Εξαιρετικού ενδιαφέροντος ήταν επίσης κι η επίσκεψη  ήταν κι η επίσκεψη στο Βασιλικό κήπο των Φώτων, στο παλάτι της Wilanow,όπου  υπάρχει  ένα τεράστιος κήπος ανθοστολισμένος  με εκατοντάδες  φώτα αναμμένα τα οποία   "χορεύουν" στο ρυθμό  της κλασικής μουσικής σε τακτά χρονικά διαστήματα Εξίσου σημαντική ήταν κι επίσκεψη στο μουσείο - χωριό στην πόλη  Sierpc, έξω από τη Βαρσοβία,   του οποίου  η αρχιτεκτονική των σπιτιών, θυμίζει 19ο και αρχές 20ου αιώνα. Ήταν μια εξαιρετική ευκαιρία να γνωρίσουν καθηγητές και μαθητές  την Πολωνική ύπαιθρο καθώς και τον παραδοσιακό τρόπο ζωής των Πολωνών τον 19ο και 20ο αιώνα.

Μέσα από την πολιτισμική  αλληλεπίδραση της εκπαιδευτικής αυτής συνάντησης   έγινε εμφανές ότι οι αξίες της αποδοχής και του αμοιβαίου σεβασμού που πρεσβεύουν τα προγράμματα Erasmus+ μπορούν να βελτιώσουν την εκπαιδευτική πρακτική και να θέσουν τις βάσεις για έναν καλύτερο κόσμο.

Ήταν μία πολύ εποικοδομητική εκπαιδευτική  εβδομάδα  με την πραγματοποίηση όλων των στόχων που είχαν τεθεί για την  πρώτη  εκπαιδευτική συνάντηση της συγκεκριμένης σχολικής σύμπραξης.