Εργαστήριο Εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας Δημοτικό Σχολείο Πλατέος Ημαθίας

Δεξιότητες του 21ου αιώνα, όπως η επικοινωνία, η κριτική σκέψη, αναπτύσσονται δυναμικά μέσα από νέες τεχνογνωσίες και γραμματισμούς επιβάλλοντας την αποκωδικοποίησή τους. Το σχολείο δυσκολεύεται να τρέξει συστήματα, που οι μαθητές ήδη διαβάζουν με άνεση. Η μάθηση διαπερνά συνδέσεις και διασυνδέσεις για να εγκατασταθεί με πρωτόγνωρη ταχύτητα και να μετασχηματιστεί σε σύμβολα, αλγόριθμους και σύνθετες πολυτροπικές επεξεργασίες. Οι μαθητές διαβάζουν έναν άλλο κόσμο με ένα διαφορετικό αλφάβητο. Η συμπόρευση είναι απαιτητική διαδικασία και συνάμα συναρπαστική.
Εμείς ανεβήκαμε στον ιερό λόφο της Ακρόπολης και αναρριχηθήκαμε στης Αθηνάς τους ώμους, μέσα στον ναό της ακούγοντας το πλήθος να ανεβαίνει βιαστικά τα σκαλιά στα Προπύλαια. Ένα ταξίδι στην αρχαιότητα από την σχολική μας αίθουσα.