Ομαδική κινητικότητα Erasmus+ KA121 του 2ου ΓΕΛ Καλαμαριάς στο Τορμπαλί, Σμύρνη, Τουρκία.

Το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς οργάνωσε και πραγματοποίησε ομαδική κινητικότητα 4 μαθητών με 2 συνοδούς εκπαιδευτικούς, στο πλαίσιο του διαπιστευμένου σχεδίου Erasmus+ ΚΑ121 2023-2024, με σχολείο υποδοχής το Sema Karhan Anadolu Lisesi στην πόλη Τορμπαλί, επαρχία Σμύρνης της Τουρκίας. Η μετακίνηση πραγματοποιήθηκε στο διάστημα 5 Οκτωβρίου - 10 Νοεμβρίου 2023 με κύριο θέμα εργασίας το δημοκρατικό βίο και την ενεργή συμμετοχή  και πολιτειότητα.

Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια της κινητικότητας οργανώθηκαν τα παρακάτω:

Στο πλαίσιο της γνωριμίας των μελών των αποστολών και του σχολείου υποδοχής οργανώθηκαν παιχνίδια γνωριμίας και ξενάγηση στο σχολείο.  Οι μαθητές κάθε αποστολής παρουσίασαν το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας τους,  και είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διάφορα μαθήματα στις τάξεις με τους Τούρκους συμμαθητές τους.

Στο πλαίσιο του βασικού θέματος εργασίας, του δημοκρατικού βίου και της ενεργής συμμετοχής  και πολιτειότητας, οι μαθητές συμμετείχαν στη δραστηριότητα “Take a step forward“, ένα εργαστήριο ρόλων όπου οι μαθητές αναλάμβαναν ρόλους, και προχωρούσαν ανάλογα με τις ευκαιρίες στη ζωή τους. Αποτέλεσμα ήταν η  ευαισθητοποίηση σχετικά με τις ανισότητες, η ανάπτυξη της φαντασίας και της κριτικής σκέψης και η ενίσχυση της ενσυναίσθησης σε άτομα που έχουν λιγότερες ευκαιρίες στη ζωή. Στη συνέχεια, οργανώθηκε ένα εικαστικό εργαστήριο τέχνης με θέμα «Σεβασμός στη διαφορετικότητα», όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν μέσα από τις δημιουργίες τους την αποδοχή και το σεβασμό στις πολιτιστικές πτυχές και τον τρόπο ζωής των ανθρώπων.

Στο πλαίσιο της σχέσης της εκπαίδευσης με την προστασία του περιβάλλοντος, οι μαθητές σχημάτισαν ομάδες οι οποίες διερεύνησαν και κατέγραψαν παλιούς παραδοσιακούς τρόπους ανακύκλωσης υλικών και προϊόντων, και διερεύνησαν αυτούς που θα μπορούσαν να υιοθετηθούν εκ νέου στη σύγχρονη εποχή. Τα αποτελέσματα παρουσιάστηκαν στην ολομέλεια, δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν το παρελθόν και την κουλτούρα διαφορετικών πολιτισμών, να ανακαλύψουν κοινές πρακτικές και συνήθειες, και να ενισχύσουν την περιβαλλοντική συνείδηση.

Τέλος οργανώθηκαν εξωσχολικές δραστηριότητες με επισκέψεις στο μουσείο Ιστορίας της Εκπαίδευσης στη Σμύρνη, στους αρχαιολογικούς χώρους της αρχαίας πόλης της Μητρόπολης (Τορμπαλί) και της Εφέσου, και στον παραδοσιακό Ελληνικό οικισμό του Κιρκιντζέ.