Εθελοντική αιμοδοσία στο Γενικό Λύκειο Αρναίας – Μία δράση κοινωνικής προσφοράς

Στα πλαίσια των δράσεων κοινωνικής προσφοράς που διοργανώνονται κατά το τρέχον έτος στο σχολείο μας και εντάσσονται στις δράσεις κοινωνικής προσφοράς και εθελοντισμού στο χώρο της υγείας, διοργανώνεται Ημέρα Εθελοντικής Αιμοδοσίας την Τετάρτη 17 Απριλίου.

Σημειώνουμε ότι είναι η δεύτερη φορά που διοργανώνεται μια τέτοια εκδήλωση σε συνεργασία με το τμήμα αιμοληψίας του Γενικού Νοσοκομείου Χαλκιδικής και με το Επαγγελματικό Λύκειο Αρναίας.

Κατά την περσινή χρονιά, το σχολείο μας απέκτησε Σύλλογο Αιμοδοτών με την επωνυμία Σύλλογος Εθελοντών Αιμοδοτών Γενικού Λυκείου Αρναίας και κωδικό συλλόγου από το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας.

Αναφέρεται ότι στα πλαίσια της δράσης συμπεριλαμβάνονται ενημερώσεις στους μαθητές/στις μαθήτριες της Γ Λυκείου για το ρόλο και τη σημασία του Εθελοντή Αιμοδότη, τις προϋποθέσεις αιμοληψίας και τα γενικότερα οφέλη από την πράξη της αιμοδοσίας τόσο σε κοινωνικό, όσο και σε προσωπικό επίπεδο.

Προσκαλούμε όλους όσους πληρούν τις προϋποθέσεις να συμμετέχουν στην προσπάθεια αυτή γιατί...

"για κάποιους είναι μια στιγμή, για άλλους είναι μια ζωή!".