EUROLab , ΕΕ και μαθητές EPAS (Μουσικό Σχολείο Αλίμου)

To Μουσικό Σχολείο Αλίμου στο πλαίσιο του  Προγράμματος Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για το σχολικό έτος 2023 – 2024 διοργανώνει και προσκαλεί το 1ο ΕΠΑΛ  της Σιβιτανιδείου ως αδερφό σχολείο EPAS σε ένα βιωματικό εργαστήριο με θέμα :  «EUROLab , ΕΕ και μαθητές EPAS». Βασικός στόχος είναι μέσω πολυμεσικών παρουσιάσεων και βιωματικών δράσεων των μαθητών/τριών η κατάκτηση βασικών γνώσεων που σχετίζονται με την ΕΕ τις αξίες της, τη λειτουργία των θεσμικών της οργάνων με έμφαση στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και την ιχνηλάτηση του όρου πολιτειότητα. Το εργαστήριο θα διεξαχθεί στην Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων (07) στου Μουσικού Σχολείου Αλίμου την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2024 και ώρα 10.00-12.00 μ.μ.