Ευρωπαϊκά Προγράμματα Erasmus+ KA2 Το 5ο Δ. Σχ. Χαϊδαρίου ‘ταξιδεύει’ στην Ευρώπη. Το τέλος του ταξιδιού…

Με επιτυχία  ολοκληρώθηκε  για  το  5ο  ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ  ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ  το πρόγραμμα Erasmus+. Στα πλαίσια  του  προγράμματος   το  σχολείο  συμμετείχε  στην τελευταία  διακρατική  συνάντηση  που  πραγματοποιήθηκε  στο  Μπέλφαστ  της  Β. Ιρλανδίας  τον  Μάιο του 2018. Το  ταξίδι  στην Ευρώπη ξεκίνησε  από  την  περσινή  χρονιά με προορισμούς τις  χώρες εταίρους που συνεργάστηκαν στα πλαίσια του προγράμματος, την Εσθονία, τη Γαλλία, την  Ιταλία και τη Β. Ιρλανδία και με σκοπό να  έρθουμε σε επαφή με δασκάλους και μαθητές άλλων ευρωπαϊκών σχολείων, να γνωρίσουμε την κουλτούρα και τα εκπαιδευτκά τους προγράμματα, να λειτουργήσουμε  σαν  ενεργοί  και ισότιμοι  πολίτες  μιας  ενωμένης  Ευρώπης.