Για το ταξίδι στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής W.R.O™ τα παιδιά της Δυτικής Ελλάδας αναδεικνύουν τις «Έξυπνες πόλεις»

Για τις έξυπνες πόλεις του μέλλοντος, θα διαγωνιστούν μαθητές από 165 χώρες στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής W.R.O. 2019 (World Robot Olympiad), που θα πραγματοποιηθεί τον Νοέμβριο στην Ουγγαρία. Το φετινό συναρπαστικό θέμα της Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής W.R.O.™ έχει τίτλο «Smart Cities» και αφορά νέες, καινοτόμες ιδέες που θα βοηθήσουν στην ανοικοδόμηση των πόλεων του μέλλοντος.

Ο 7ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Δυτικής Ελλάδας πραγματοποιείται υπό την αιγίδα της ΠΔΕΔΕ, στο πλαίσιο συνδιοργάνωσης με τον W.R.O™ Hellas, στο Νότιο Λιμάνι Πατρών – Κτίριο Β1, την Κυριακή 23 Ιουνίου 2019, με ελεύθερη είσοδο για τους θεατές.

38 ομάδες έχουν προ-εγγραφεί για να συμμετάσχουν στον Περιφερειακό διαγωνισμό από τη Δυτική Ελλάδα! Οι ομάδες που θα συμμετάσχουν στον διαγωνισμό, ανάλογα με την κατηγορία, καλούνται να κατασκευάσουν ρομποτικές κατασκευές που συμβάλλουν στις παρακάτω διαστάσεις των Έξυπνων Πόλεων:

• Έξυπνη διακυβέρνηση (Smart Governance)
  • Έξυπνη εκπαίδευση (Smart Education)
  • Έξυπνοι χώροι εργασίας (Smart Workplaces).

Ο τελικός του Εθνικού διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα την 30η Ιουνίου, αφού ολοκληρωθούν οι Περιφερειακοί διαγωνισμοί σε όλη τη χώρα.

Μια έξυπνη πόλη είναι ένας τόπος όπου οι Τεχνολογίες Πληροφοριών και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) χρησιμοποιούνται προς όφελος των κατοίκων, με σκοπό να λειτουργούν πιο αποδοτικά τα παραδοσιακά δίκτυα και οι υπηρεσίες (οι πόροι της πόλης) και να μειώνονται οι ενεργειακές απώλειες. Έτσι μία έξυπνη πόλη έχει ευφυέστερα δίκτυα αστικών μεταφορών, αναβαθμισμένες εγκαταστάσεις παροχής νερού και διάθεσης αποβλήτων και πιο αποτελεσματικούς τρόπους φωτισμού και θέρμανσης των κτιρίων. Επίσης έχει μια πιο ευέλικτη διοίκηση με έμφαση στην ποιότητα ζωής, ασφαλέστερους δημόσιους χώρους και δομές που καλύπτουν τις ανάγκες των πιο ευαίσθητων ομάδων του πληθυσμού.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερωθούν για τις λεπτομέρειες του διαγωνισμού στον αντίστοιχο δικτυακό τόπο, ο οποίος περιέχει τους κανόνες, τις πίστες ανάλογα με τη βαθμίδα (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο, ποδόσφαιρο) τις κατηγορίες και γενικές πληροφορίες στο https://wrohellas.gr/world-robot-olympiad-2019/. Ειδικά στην κατηγορία Open (Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο) οι διαγωνιζόμενες ομάδες επιλέγουν ελεύθερα τους controllers και τα υπόλοιπα υλικά που χρησιμοποιούν για το project τους (NXT/EV3, Arduino, Raspberry κ.λπ).

Τον Περιφερειακό Διαγωνισμό υποστηρίζουν οι εξής τοπικοί φορείς: Οργανισμός Λιμένα Πατρών Α.Ε., Υδάτωρ Α.Ε., Πλαστικά Κ. Κοτρώνης Α.Β.Ε.Ε, Αχαϊκό Χωριάτικο, και ο Δήμος Πατρέων, με χορηγό επικοινωνίας το Ionian Channel. Την ίδια μέρα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΟΛΠΑ, θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική ημερίδα για την εκπαιδευτική ρομποτική, με ελεύθερη είσοδο (10:00 – 12:00).

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας κ. Κώστας Γιαννόπουλος δηλώνει:

«Είμαστε περήφανοι που οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δυτικής Ελλάδας, μαζί με τους καθηγητές τους μας δείχνουν τον τρόπο για την έξυπνη Πάτρα, τον έξυπνο Πύργο και το έξυπνο Μεσολόγγι και οποιαδήποτε πόλη της Περιφέρειας μας. Με την παρακαταθήκη του χάλκινου μεταλλίου 2017, συνεχίζουμε και φέτος με υψηλές προσδοκίες στον Περιφερειακό διαγωνισμό ρομποτικής, αποσκοπώντας σε ανάλογες διακρίσεις πρωτίστως στον Εθνικό διαγωνισμό, στην Αθήνα, εν συνεχεία για την πρόκριση στην Ολυμπιάδα Ρομποτικής".

Για τον Περιφερειακό διαγωνισμό έχει δημιουργηθεί η σελίδα https://www.facebook.com/events/332586750794440/

Η χώρα μας έχει μέχρι σήμερα δύο ολυμπιακές διακρίσεις (2017 χάλκινο και 2015 αργυρό). Πρόκειται για μία πολύ σημαντική διεθνή διοργάνωση αφιερωμένη στην επιστήμη, στην τεχνολογία και στην εκπαίδευση, που συγκεντρώνει μαθητές και νέους από όλον τον κόσμο. Στόχος είναι η ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της επίλυσης προβλημάτων.