“Η προσέγγιση της Κυβερνοασφάλειας στην Εκπαίδευση”

Το Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο "Ασφάλεια στο Διαδίκτυο" (https://isecurenet.sch.gr/portal/) προσκαλεί: Πρεσβευτές του Δικτύου, Συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων στο Δίκτυο (Προσχολική-Δημοτική και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση) και όποιους επιθυμούν σε διαδικτυκή επιμορφωτική συνάντηση με τον κ Γεώργιο Παπαπροδρόμου σε ένα θέμα που αφορά όλους!
Ο εισηγητής κ Γεώργιος Παπαπροδρόμου είναι Αντιστράτηγος ε.α , Πτυχιούχος Νομικής Α.Π.Θ.-Δικαστικός Γραφολόγος, Ειδικός σε θέματα Αντιμετώπισης Κυβερνοεγκλήματος (βλ. Βιογραφικό).
Η Κυβερνοασφάλεια στην εκπαιδευτική και μαθητική πραγματικότητα-
Καλές πρακτικές και προτάσεις:
Προστασία των παιδιών, ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, διαδικτυακή καθημερινότητα των παιδιών με τα social media, κυβερνοεκφοβισμός (cyber bullying), ρητορική του μίσους, ενημέρωση παιδιών και γονέων, ασφάλεια συσκευών, αλίευση δεδομένων (Phishing)
Νέες δεξιότητες στη νέα πραγματικότητα, Ψηφιακός αλφαβητισμός- Κριτική σκέψη, Καλές πρακτικές κυβερνοασφάλειας, Χρήσιμες συμβουλές, Καθοδήγηση παιδιών από γονείς κ.α
Σας προσκαλούμε
Τρίτη 16 Απριλίου 2024 και ώρα 19.00 μμ