«Ηλεκτροκίνηση – Τεχνολογίες Υβριδικών Οχημάτων»

ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ -ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Τίτλος Μετάδοσης : Ηλεκτροκίνηση - Τεχνολογίες Υβριδικών Οχημάτων

Ημερομηνία:  Παρασκευή 11 Απριλίου 2014

Ώρα Έναρξης :11:30

Ώρα Λήξης Μετάδοσης : 16:30

Περιγραφή : Οι εξελίξεις των νέων τεχνολογιών εναλλακτικής κίνησης ηλεκτρικών και υβριδικών οχημάτων στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση

Από: 1˚ ΕΠΑ.Λ., 3˚ Εσπ. ΕΠΑ.Λ., 5˚ Ε.Κ. Ν. Φιλαδέλφειας, 4˚ Ε.Κ. Αθηνών, 6˚ ΕΠΑ.Λ., 7˚ Εσπ. ΕΠΑ.Λ., 1˚ Ε.Κ. Αθηνών

Με σύνθημα «Το όλοι Μαζί μπορούμε» και στα πλαίσια μιας προσπάθειας ενημέρωσης των εκπαιδευτικών αλλά και των μαθητών της τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης οργανώνεται για τρίτη σχολική χρονιά και φέτος, η επιτυχημένη και καθιερωμένη πλέον, Τεχνική Ημερίδα που αποτελεί ένα θεσμό φέτος με θέμα «Ηλεκτροκίνηση – Τεχνολογίες Υβριδικών Οχημάτων»

Ως γνωστό αυτό που κάποτε ακουγόταν σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας σήμερα πλέον είναι γεγονός. Ένας μεγάλος αριθμός υβριδικών οχημάτων κυκλοφορούν εδώ και αρκετά χρόνια στους ελληνικούς δρόμους, ηλεκτρικά αυτοκίνητα, όπως το BMW i3, και δίκυκλα παίρνουν πλέον άδεια κυκλοφορίας και κινούνται απαρατήρητα ανάμεσα μας. Το νομοθετικό πλαίσιο έχει ολοκληρωθεί, σημαντικά φορολογικά κίνητρα έχουν δοθεί στις κατηγορίες αυτές των οχημάτων ενώ έχουν καθιερωθεί και οι πάροχοι πώλησης ηλεκτρικής ενέργειας..

Ανάμεσα τα πρατήρια πώλησης υγρών καυσίμων θα πωλούν ηλεκτρική ενέργεια και

Συνεργεία και ΙΚΤΕΟ. Για τα οχήματα αυτά και για τις τεχνολογίες που αντιπροσωπεύουν οι εκπαιδευτικοί της τεχνικής επαγγελματικής εκπαίδευσης θα πρέπει να είναι ενήμεροι. Αυτός λοιπόν είναι και ο ουσιαστικός σκοπός και στόχος της ημερίδας.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 11 Απριλίου 2014, ώρα 11:30 - 16:30 στο

Αμφιθέατρο του συγκροτήματος του 6ου ΕΠΑ.Λ. - 7ου Εσπ. ΕΠΑ.Λ. – 1ου Ε.Κ. Αθηνών

στην οδό Ξενίας & Μιχαλακοπούλου και απευθύνεται σε όλους τους μηχανολόγους –

τεχνολόγους εκπαιδευτικούς, που ενδιαφέρονται για τις νέες τεχνολογίες του αυτοκινήτου.

Μεταξύ αυτών και 2 εκπρόσωποι Αυτοκινητοβιομηχανιών.

Οι θεματικές ενότητες που θα αναπτυχθούν αφορούν:

v Τεχνολογία Υβριδικών οχημάτων,

v Ηλεκτρικοί Κινητήρες υβριδικών οχημάτων

v Συσσωρευτές ηλεκτρικής ενέργειας υβριδικών οχημάτων,

v Συστήματα ανάκτησης ενέργειας,

v Τεχνολογίες υβριδικών οχημάτων – Volvo,

v Ηλεκτρικά οχήματα, τεχνολογίες, εξελίξεις, η κατάσταση στην Ελλάδα

v Τεχνολογίες Ηλεκτρικού οχήματος OPEL ΑΜPΕRΑ.

v Διάγνωση βλαβών υβριδικών οχημάτων.

v Έλεγχος - Διάγνωση βλαβών υβριδικών οχημάτων, επίδειξη διαγνώσεις βλαβών

Η ημερίδα, όπως και τις προηγούμενες φορές θα μεταδοθεί και Πανελλαδικά μέσω

Internet, με την βοήθεια των εκπαιδευτικών από τους Τομείς Ηλεκτρονικών και

Πληροφορικής.

Τέλος θα πρέπει να αναφερθεί ότι η ημερίδα αποτελεί μια συλλογική προσπάθεια Σχολικών Συμβούλων, Εκπαιδευτικών και την σχολική συνεργασία τριών διαφορετικών σχολικών μονάδων.

Περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με την ημερίδα μπορείτε να βρείτε στα ενημερωτικά έντυπα (Πρόσκληση-Πρόγραμμα  της εκδήλωσης ) που επισυνάπτονται.

Όλο το προωθητικό υλικό (Αφίσες, προσκλήσεις, Βεβαιώσεις) αποτελεί μία χορηγία του Ινστιτούτου Διαρκούς Επιμόρφωσης Επιχειρήσεων Αυτοκινήτου (ΙΔΕΕΑ) ενώ η εφημερίδα «Το Συνεργείο του Αυτοκινήτου» αποτελεί για άλλη μία φορά τον επίσημο χορηγό επικοινωνίας.

Πρόσκληση Ημερίδας

Πρόγραμμα Ημερίδας