Ημερίδα Αποτίμησης Δράσεων «Εβδομάδα Πληροφορικής – Ώρα του Κώδικα»

Η Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (Π.Ε.ΚΑ.Π.) διοργανώνει Ημερίδα αποτίμησης των δράσεων που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της εβδομάδας 7 – 13 Δεκεμβρίου 2015 για την «Εβδομάδα Πληροφορικής – Ώρα του Κώδικα».

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016 και από ώρα 15:00 έως 19:00 στο Υπουργείο Παιδείας. Έρευνας και Θρησκευμάτων (Αίθουσα «Γαλάτεια Σαράντη»). Βασικοί άξονες της Ημερίδας είναι: – η αποτίμηση των δράσεων που υλοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία το Δεκέμβριο του 2015, – η εκτίμηση της εκπαιδευτικής κοινότητας για την αναγκαιότητα και σπουδαιότητα τέτοιων παρεμβάσεων στη σχολική ζωή και – η ανάδειξη της συμβολής του Προγραμματισμού στην ανάπτυξητης κριτικής σκέψης των μαθητών. Εισηγητές θα είναι Πανεπιστημιακοί, Σχολικοί Σύμβουλοι και Καθηγητές Πληροφορικής. Το Πρόγραμμα της Ημερίδας θα ανακοινωθεί τις προσεχείς ημέρες.