Έγκριση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Έργα αφήγησης» της documenta 14, Μαθαίνοντας από την Αθήνα

Σας ενημερώνουμε ότι, κατόπιν της θετικής εισήγησης του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) με το με αρ. πρωτ. 48/08-12-2016 Απόσπασμα Πρακτικού του Διοικητικού Συμβουλίου του, εγκρίνεται για το σχολικό έτος 2016-2017 το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Έργα Αφήγησης» της documenta 14, Μαθαίνοντας από την Αθήνα που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες των κάτωθι σχολείων Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης:

1) Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Αθηνών, Σκουφά 43, Κολωνάκι
2) 35ο Δημοτικό Σχολείο, Κωλέττη 34, Εξάρχεια
3) 70ο Δημοτικό Σχολείο «Πάτροκλος Καραντινός», Καλλισπέρη 1, Αθήνα
4) 5ο Δημοτικό Σχολείο Δάφνης «Γεώργιος Μπουζιάνης», Γράμμου 1, Δάφνη
5) 1ο Γενικό Λύκειο Αγ. Δημητρίου («στρογγυλό Ζενέτου»), Στρατάρχου Αλεξάνδρου Παπάγου 23, Αγ. Δημήτριος
6) 1ο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Αθηνών – Γεννάδειο, Ηπίτου 15, Αθήνα

Η υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «Έργα αφήγησης» της documenta 14, Μαθαίνοντας από την Αθήνα θα γίνει στα ανωτέρω σχολεία της Πρωτοβάθμιας/ Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με τις εξής προϋποθέσεις:
1. την εθελοντική συμμετοχή των σχολικών μονάδων
2. τη σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή/ τριας της κάθε σχολικής μονάδας καθώς και του Συλλόγου Διδασκόντων αυτής
3. την απαγόρευση διανομής οποιουδήποτε έντυπου διαφημιστικού υλικού και
4. τη μη παρακώλυση της εύρυθμης λειτουργίας των σχολείων κατά τη διάρκεια του εν λόγω εκπαιδευτικού προγράμματος.