Literally EUnited! Γενικό Λύκειο Νέου Σκοπού Υλοποίηση Σχεδίου ERASMUS+

Ύστερα από μια καλά στοιχειοθετημένη και ολοκληρωμένη πρόταση το Γενικό Λύκειο Σκοπού πήρε την έγκριση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή για τη συμμετοχή του στο σχέδιο Erasmus+ 2020, «Συμπράξεις ανταλλαγών μεταξύ σχολείων ΚΑ229», «Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή ορθών πρακτικών», στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης, με κωδικό αριθμό 2020-1-FR01-KA229-080005_4 και τίτλο: Literally EUnited!

Πρόκειται για μια καινοτόμα διετή σύμπραξη με εταίρους έξι σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από την Ελλάδα, την Ιταλία, την Πολωνία, την Ουγγαρία, την Τουρκία με συντονίστρια χώρα τη Γαλλία. Τα έξι σχολεία θα ενωθούν για να βοηθήσουν τους μαθητές τους να βελτιώσουν διάφορες μορφές γραμματισμών απαραίτητων για την επιτυχημένη ακαδημαϊκή, επαγγελματική, αλλά και καθημερινή ζωή των αυριανών πολιτών στον 21ο αιώνα.

Συγκεκριμένα, κατά τη διάρκεια του προγράμματος θα δημιουργηθούν και θα εφαρμοστούν νέες διδακτικές πρακτικές και σχέδια μαθημάτων, πειράματα, διαθεματικές ομαδικές  δραστηριότητες και προγράμματα, πολιτιστικές δράσεις, ψηφιακές αφηγήσεις και θεατρικές παραστάσεις γύρω από τον γλωσσικό γραμματισμό (στην Αγγλική και στην Ελληνική γλώσσα), τον μαθηματικό γραμματισμό, τον ψηφιακό/πληροφορικό γραμματισμό αλλά και τον περιβαλλοντικό γραμματισμό και αυτόν στις τέχνες.

Το πρόγραμμα Literally EUnited! θα υλοποιηθεί δια ζώσης και εξ αποστάσεως, σύγχρονα μέσω τηλεδιασκέψεων ή ασύγχρονα μέσω της πλατφόρμας eΤwinning. Ταυτόχρονα με το Erasmus+ ΚΑ229 για την υποστήριξη της συνεργασίας και της επικοινωνίας τους, τα σχολεία-εταίροι θα υλοποιήσουν από κοινού ένα πρόγραμμα eΤwinning. Οι μετακινήσεις και οι εκπαιδευτικές επισκέψεις μαθητών και εκπαιδευτικών θα πραγματοποιηθούν όταν αρθούν τα μέτρα απαγόρευσης των μετακινήσεων λόγω του κορωνοϊού covid-19.

Συμμετέχοντες:

Γαλλία: Collège Départemental Elsa Triolet