Μετάδοση εκδηλώσεων Ι’ Μαθητιάδας

Η Ι΄ Μαθητιάδα διεξάγεται στη Πρώτη Σερρών από τις 11 μέχρι τις 15 Μαΐου 2012 σε συνεργασία με το Δήμο Αμφίπολης και την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας. Συμμετέχουν 650 περίπου μαθητές από 42 σχολεία, σε 34 Ολυμπιακά και 14 Παραολυμπιακά αθλήματα ενώ θα. συμμετάσχουν σε 27 πολιτιστικές, περιβαλλοντικές και άλλες παράλληλες δραστηριότητες.

Η διοργάνωση τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Δια βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς, την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, τη Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, τη Περιφερειακή Ενότητα Σερρών και το Δήμο Αμφίπολης και με την υποστήριξη των : Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή, την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Α.Μ.Ε.Α και τον Ε.Β.Ε Σερρών.

Η Ι Μαθητιάδα προβάλλεται από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.