Επιμορφωτικό σεμινάριο για το διδακτικό πακέτο βιβλίων μουσικής των Α΄ και Β΄ τάξεων του Δημοτικου

Μέσα στο πλαίσιο που υπαγορεύει η φιλοσοφία της Δια Βίου Μάθησης και επειδή ο σύγχρονος εκπαιδευτικός χρειάζεται να ενημερώνεται συνεχώς. ώστε να μπορεί να προσαρμόζεται στις αλλαγές και στις εξελίξεις του επαγγελματικού του χώρου. . ο σχολικός σύμβουλος Μουσικής με έδρα τον Πειραιά (με αρμοδιότητα στις Δ/νσεις Πειραιά. Δ΄ Αθήνας. Δωδεκανήσου. και Κρήτης).  συνδιοργανώνει με τη Νομαρχία Πειραιά και την Ένωση Εκπαιδευτικών Μουσικής Αγωγής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΕΕΜΑΠΕ). επιμορφωτικό σεμινάριο για την παρουσίαση του νέου διδακτικού πακέτου βιβλίων των Α΄ και Β΄ τάξεων Δημοτικού.

Φιλοσοφία
Κύριος  στόχος  του επιμορφωτικού προγράμματος  είναι  να  βοηθήσει  τους εκπαιδευτικούς ΠΕ16 να ανανεώσουν τις γνώσεις τους και να βελτιώσουν τις πρακτικές τους. ώστε να ανταποκρίνονται αποτελεσματικότερα στις διδακτικές  και παιδαγωγικές προσεγγίσεις του διδακτικού πακέτου (έντυπου και υποστηρικτικού) για την Α΄και Β΄Δημοτικού. µε σκοπό την ποιοτική αναβάθμιση της παρεχόμενης μουσικής εκπαίδευσης. Επιπλέον. το πρόγραμμα επιδιώκει την ενίσχυση των δεσμών μεταξύ της ανώτατης εκπαίδευσης και της έρευνας στο σχολικό περιβάλλον. Η διαμόρφωση του προγράμματος στοχεύει στην ενίσχυση ενός ανοικτού και ευέλικτου συστήματος για τη Μουσική Εκπαίδευση. αξιοποιώντας την επιστημονική και παιδαγωγική επάρκεια των επιμορφωτών. την ενεργητική συμμετοχή των εκπαιδευτικών. τις δημιουργικές τους δυνατότητες και το διάλογο με την εκπαιδευτική κοινότητα. Η διδακτική μεθοδολογία των ενοτήτων του συγκεκριμένου πακέτου. εφαρμόζεται πιλοτικά από τον Ιανουάριο του 2010 σε σχολικές μονάδες των περιφερειών ευθύνης του σχολικού συμβούλου.

Χρόνος υλοποίησης και διάρκεια
Το πρόγραμμα διαρκεί 50 ώρες και πραγματοποιείται από την Δευτέρα 21 Ιουνίου έως την Παρασκευή 25 Ιουνίου 2010. από τις 9.00 πμ έως τις 7.00μμ. Καταληκτική υποβολή αιτήσεων συμμετοχής: 10 Ιουνίου 2010.

Βεβαίωση παρακολούθησης/ολοκλήρωσης προγράμματος
Οι συμμετέχοντες. με τη λήξη του προγράμματος. θα παραλάβουν: α) βεβαίωση συμμετοχής στο πρόγραμμα β) υποστηρικτικό υλικό. Απαραίτητη θεωρείται η δήλωση συμμετοχής και η παρακολούθηση όλων των ενοτήτων του προγράμματος.

Χώρος διεξαγωγής
Το επιμορφωτικό πρόγραμμα του σεμιναρίου θα πραγματοποιηθεί στον Πολυχώρο της Νομαρχίας Πειραιά. Ερμουπόλεως και Πηλίου 1. στον Πειραιά (με πρόσβαση από τον άξονα της Λ. Aθηνών-Πειραιώς. Από τους σταθμούς των HΣAΠ και Τραμ στο N. Φάληρο απέχει 500 μ.)