Outlook Express 5.x, 6.0 Ελληνικό

Ρύθμιση Υπηρεσίας Καταλόγου

• Ξεκινάμε το πρόγραμμα Outlook Express επιλέγοντας Έναρξη (Start) > Προγράμματα (Programs) > Outlook Express
  • Από την γραμμή μενού της εφαρμογής Outlook Express επιλέγουμε: Εργαλεία > Λογαριασμοί...

• Εμφανίζεται το παράθυρο Λογαριασμοί Internet και επιλέγουμε την καρτέλα «Υπηρεσία καταλόγου»

• Επιλέγουμε «Προσθήκη >Υπηρεσία καταλόγου...»

Γίνεται εκκίνηση του οδηγού εγκατάστασης  υπηρεσίας καταλόγου. Με την βοήθεια του οδηγού (Wizard) θα εκτελέσουμε μία σειρά διαδοχικών βημάτων για να πραγματοποιήσουμε τις απαραίτητες ρυθμίσεις της υπηρεσίας.

• Στο πρώτο βήμα συμπληρώνουμε στο κενό πεδίο το όνομα διακομιστή καταλόγου, που στην είναι το «ds.sch.gr».
  •  Ενεργοποιούμε την επιλογή «Απαραίτητη σύνδεση στο διακομιστή LDAP» και πατάμε το κουμπί «Επόμενο».

• Στο πεδίο Όνομα λογαριασμού εισάγουμε τα παρακάτω στοιχεία:uid=dideach, ou=people, dc=sch, dc=gr.

Παρατήρηση

Η τιμή που θα πάρει το uid αλλάζει από χρήστη σε χρήστη, και είναι όπου dideach μπαίνει το username του χρήστη, ενώ τα υπόλοιπα είναι κοινά στοιχεία για όλους.

• Στο πεδίο Κωδικός πρόσβασης γράφουμε το κωδικό του λογαριασμού μας, τον όποιο χρησιμοποιούμε και στις υπόλοιπες υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου. Στην συνέχεια πατάμε το κουμπί «Επόμενο».

• Στο επόμενο βήμα ενεργοποιούμε την επιλογή «Όχι» και πατάμε το κουμπί «Επομενο».

• Τέλος πατάμε το κουμπί «Τέλος» για να αποδεχθούμε τις ρυθμίσεις.

Με το παράθυρο αυτό ολοκληρώνεται επιτυχώς η εισαγωγή των απαραίτητων πληροφοριών για την ρύθμιση της υπηρεσίας καταλόγου.

Ο Διακομιστής Υπηρεσίας Καταλόγου (LDAP) για το πανελλήνιο Σχολικό δίκτυο έχει πια προστεθεί στη λίστα μας.

• Επιστρέφουμε στο παράθυρο «Λογαριασμοί Internet» και πατάμε το κουμπί «Κλείσιμο».

Σελίδες: 1 2 3