Πανελλήνιος Μαθητικός Ποιητικός Διαγωνισμός “Άθλον Ποιήσεως Γιάννης και Λένα Στρέφη Κουτσοχέρα”

Ο Δήμος Μαρτυρικής Πόλης Καλαβρύτων προκηρύσσει τον διαγωνισμό με την επωνυμία “ΑΘΛΟΝ ΠΟΙΗΣΕΩΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΛΕΝΑ ΣΤΡΕΦΗ ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑ” για το καλύτερο λυρικό ποίημα, εμπνευσμένο από το Ολοκαύτωμα των Καλαβρύτων.

ποιητικός διαγωνισμός
Για την Α΄/θμια και Β΄/θμια Εκπαίδευση τα ποιήματα θα επιλέξουν οι διδάσκοντες φιλόλογοι και δάσκαλοι, (αυστηρά) ένα από κάθε Σχολείο και θα τα υποβάλλουν στο Δήμο Καλαβρύτων, σύμφωνα με τους όρους της Προκήρυξης. Για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση τα ποιήματα να αποσταλούν απευθείας στο Δήμο Καλαβρύτων.

Αρμόδια Επιτροπή θα αξιολογήσει και θα βραβεύσει τα ποιήματα. Η επίδοση των Βραβείων θα γίνει στο Δημαρχείο Καλαβρύτων, σε επίσημη τελετή, στις 13 Δεκεμβρίου 2023, κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων του Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος.

Δείτε εδώ την Προκήρυξη του Διαγωνισμού: Προκήρυξη Διαγωνισμού

ΕΓΚΡΙΣΗ ΠΟΙΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓ ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑ 2022-2023