Patras Junior Codecamp για μαθητές 12-16 ετών! 5-6, 12-13 και 19-20 Οκτωβρίου 2019

Το Patras Codecamp είναι εδώ για 4η συνεχόμενη χρονιά!

Στόχος της δράσης είναι η προώθηση του προγραμματισμού, των ψηφιακών δεξιοτήτων και της τεχνολογίας, να φέρει σε επαφή με το αντικείμενο νέους και νέες και να βοηθήσει να κλείσει το χάσμα μεταξύ ανδρών-γυναικών στον τομέα αυτόν.

Φέτος, και για πρώτη φορά στα πλαίσια των δράσεων αυτών, θα πραγματοποιηθεί σε τρία Σαββατοκύριακα το Patras Junior Codecamp με την υποστήριξη της Google! Το Patras Junior Codecamp στοχεύει στην εισαγωγή του συναρπαστικού κόσμου του Προγραμματισμού και της Τεχνολογίας σε 300 μαθητές της πόλης μας. Οι προγραμματιστές και οι εκπαιδευτικοί της Κοινότητας του Patras Codecamp θα είναι οι οδηγοί τους για τρία διαδοχικά Σαββατοκύριακα (5-6, 12-13, 19-20) τον Οκτώβριο του 2019.

Η συμμετοχή στα διαδραστικά εργαστήρια είναι ΔΩΡΕΑΝ και θα πραγματοποιηθούν, όπως πάντα, στον φιλόξενο και ανανεωμένο 3ο όροφο του POS4Work (Γούναρη 69, Πάτρα).

Είσαι μεταξύ 12-16 ετών;

Έλα να ζήσεις τη μαγεία της δημιουργίας μέσω της τεχνολογίας!

Μάθε τις βασικές γνώσεις του προγραμματισμού μέσα από διαδραστικά εργαστήρια και παιχνίδια!

Το αναλυτικό πρόγραμμα:

Σάββατο 05/10 – Προγραμματίζω με Scratch

Εισαγωγή στο Scratch συνοδευόμενη από πρακτικά μαθήματα σε υπολογιστή. Ανάπτυξη απλών και προηγμένων εφαρμογών από τους μαθητές, χρησιμοποιώντας το Scratch.

Κυριακή 06/10 – Παιχνίδι με Arduino

Παρουσίαση της πλακέτας Arduino και των ηλεκτρονικών εξαρτημάτων καθώς και δημιουργία σχετικών κυκλωμάτων.

Σάββατο 12/10 – Καλώς ήρθατε στο διαδίκτυο – Εισαγωγή στην HTML

Εισαγωγή στο πώς λειτουργεί ο παγκόσμιος ιστός και οι ιστότοποι και σχεδιασμός ιστοσελίδων με HTML.

Κυριακή 13/10 – Οι 3D εκτυπωτές είναι διασκέδαση!

Μαθαίνουμε για τους τρισδιάστατους εκτυπωτές και δημιουργούμε τις δικές μας 3D εκτυπώσεις.

Σάββατο 19/10 – Το μέλλον είναι εδώ! Εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα

Εισαγωγή στις φουτουριστικές τεχνολογίες της εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας. Παίζουμε και διασκεδάζουμε με εφαρμογές VR!

Κυριακή 20/10 – Γυναίκες στην Τεχνολογία!

Εργαστήριο μάθησης, ενδυνάμωσης κι έμπνευσης, από γυναίκες που μετέτρεψαν το πάθος τους για υπολογιστές σε εργασία. Ένα εργαστήριο διαφορετικό, που θέλει να αναδείξει ότι ο κόσμος της τεχνολογίας είναι εξίσου συναρπαστικός για όλους, γι' αυτό και καλούμε κορίτσια κι αγόρια να τον ανακαλύψουν μαζί μας!

Η εγγραφή είναι απαραίτητη.

Οι δράσεις του Patras Codecamp διοργανώνονται κάθε Οκτώβριο από την InterMediaKT και το POS4Work, στηρίζοντας έμπρακτα την δράση Europe Code Week, η οποία πραγματοποιείται σε ολόκληρη την Ευρώπη.