ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ – Project Γενικού Λυκείου – Γενικής Παιδείας

Σας ενημερώνουμε ότι έχει κατασκευαστεί από το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Καστοριάς δυναμικός ιστότοπος (βάση δεδομένων) με δυνατότητα ανάρτησης στο διαδίκτυο των ερευνητικών εργασιών (project) όλων των σχολικών μονάδων (Γ.Ε.Λ. και Ε.Π.Α.Λ.) της περιφερείας μας που υλοποιούν αντίστοιχες εργασίες. Ο συγκεκριμένος ιστότοπος http://plinet.kas.sch.gr/project/ μπορεί να υποστηρίξει όλες τις σχολικές μονάδες της περιφερείας μας.

Οι σχολικές μονάδες δημιουργούν λογαριασμό κατά προτίμηση με τα επίσημα στοιχεία του Πανελλήνιου Σχολικού δικτύου (Όνομα χρήστη, Κωδικό και Email υποχρεωτικά της σχολικής μονάδας) και στη συνέχεια πιστοποιούνται. Οι πιστοποιημένοι χρήστες (σχολικές μονάδες) έχουν την δυνατότητα ανάρτησης των ερευνητικών εργασιών (project) τους ή την καταχώρηση αντίστοιχου συνδέσμου που παραπέμπει στην ερευνητική εργασία τους αφού ένα από τα στάδια των ερευνητικών εργασιών σύμφωνα με τις οδηγίες του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. είναι και η ανάρτηση τους στο διαδίκτυο προκειμένου να γίνει ευρύτερη διάχυση των μαθητικών ερευνητικών εργασιών.

Η ανάρτηση εργασιών γίνεται στους 4 θεματικούς καταλόγους σύμφωνα με της οδηγίες του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. Επιπλέον ο ιστότοπος μπορεί να λειτουργήσει ως μια βάση δεδομένων αφού ο επισκέπτης έχει τη δυνατότητα αναζήτησης πληροφοριών με λέξη κλειδί ή δυνατότητα προχωρημένης αναζήτησης.

Για περισσότερες πληροφορίες – απορίες μπορείτε να απευθύνεστε στον Υπ. ΚΕΠΛΗΝΕΤ Καστοριάς, Σάκη Ευαγγέλου στα τηλέφωνα: 2467055205, 2467021116 ή στο Email: plinetkas@sch.gr