Πρόσκληση για υποβολή υποψηφιοτήτων για υποτροφίες μαθητών Κωνσταντινουπολίτικης καταγωγής των δύο τελευταίων τάξεων λυκείου στην Ελλάδα

Το Δ.Σ. της Οι.Ομ.Κω, για έβδομη κατά σειρά χρονιά, έχει αποφασίσει την χορήγηση υποτροφιών (μερική οικονομική ενίσχυση ή/και  πρόσβαση σε φροντιστήριο εξ αποστάσεως  εκπαίδευσης) για την  υποστήριξη της προετοιμασίας στις Πανελλήνιες εισαγωγικές εξετάσεις  των ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Ελλάδα, σε μαθητές των 2 τελευταίων τάξεων του λυκείου που κατάγονται αποκλειστικά από την Κωνσταντινούπολη.  Οι υποτροφίες θα χορηγηθούν λαμβάνοντας υπόψη τις σχολικές επιδόσεις, τον βαθμό  ανάγκης υποστήριξης και τις συνεντεύξεις/γραπτές εξετάσεις  που θα πραγματοποιηθούν.

Υποψηφιότητα μπορούν να υποβάλουν οι 2ης και 3ης γενιάς εκπατρισμένοι Κωνσταντινουπολίτες που βρίσκονται στις δύο τελευταίες τάξεις του λυκείου και θέλουν να σπουδάσουν σε ΑΕΙ/ΤΕΙ της Ελλάδος. Οι τελειόφοιτοι μαθήτριες/τές που έλαβαν πέρσι υποτροφία ή είχαν υποβάλει αίτηση πρέπει να υποβάλουν ξανά υποψηφιότητα.  Η προθεσμία υποβολής είναι η  16/11/2018. Για τον σκοπό αυτό πρέπει να υποβληθεί το παρακάτω έντυπο με email: nnap@otenet.gr.

Ανακοίνωση υποτροφιών Οι.Ομ.Κω Ελλάδος 2018

ANAKOINWSI EKP. PROG