Storytelling for impact: Our Heritage: Το εικονικό ταξίδι του Αρσάκειου Δημοτικού Θεσσαλονίκης στη Σουηδία

Για τους μαθητές του Αρσάκειου Δημοτικού Θεσσαλονίκης που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό έργο eTwinning με τίτλο ‘Storytelling for impact: our heritage’ o μήνας Μάϊος ήταν αφιερωμένος στα ταξίδια! Το θέμα μας ήταν ‘Sightseeing’. Στο πλαίσιο αυτό    μαθητές από τα τμήματα αγγλικών της ΣΤ’ τάξης στο πλαίσιο συμμετοχής τους στο eTwinning έργο ‘Storytelling for impact: Our Heritage’ κλήθηκαν να επιλέξουν ένα στοιχείο πολιτιστικής κληρονομιάς που παρουσίασε κάποιο από τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά σχολεία συνεργάτες και να οργανώσουν ένα εικονικό ταξίδι στην πόλη που βρίσκεται αυτό ώστε να  το γνωρίσουν καλύτερα. Σκοπός της δραστηριότητας αυτής ήταν τα σχολεία να εξερευνήσουν όχι μόνο το στοιχείο της πολιτιστικής κληρονομιάς που βρίσκεται σε  άλλη χώρα αλλά και την ίδια τη χώρα καθώς και την πόλη  στην οποία αυτό βρίσκεται.

Η τελευταία αποστολή ενθουσίασε τους μαθητές όλων των σχολείων καθώς κλήθηκαν να οργανώσουν το δικό τους ταξίδι έχοντας την ελευθερία να επιλέξουν οι ίδιοι τον προορισμό τους! Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές του σχολείου μας αφού μελέτησαν τα βίντεο και το πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τις παρουσιάσεις των στοιχείων πολιτιστικής κληρονομιάς των άλλων ευρωπαϊκών σχολείων επέλεξαν να επισκεφτούν τον μακρινότερο προορισμό από όλους, την Σουηδία και ειδικότερα τη Στοκχόλμη καθώς αυτό που τους κέντρισε το ενδιαφέρον ήταν το Vasa Museum, ένα ναυτικό μουσείο στη Στοκχόλμη της Σουηδίας. To μουσείο που βρίσκεται στο νησί Djurgården,  παρουσιάζει το μοναδικό σχεδόν πλήρως άθικτο πλοίο του 17ου αιώνα που έχει διασωθεί ποτέ, το πολεμικό πλοίο Vasa με 64 πυροβόλα που βυθίστηκε στο παρθενικό του ταξίδι το 1628.

Εδώ μπορείτε να δείτε τα εικονικά ταξίδια όλων των σχολείων συνεργατών σε ένα padlet: https://padlet.com/marinic_ana/sfi-seightseeing-xjqhqh1fn4jevc0u

Ακολουθώντας τον παρακάτω υπερσύνδεσμο μπορείτε να δείτε πληροφορίες από το εικονικό ταξίδι που επέλεξαν να οργανώσουν οι μαθητές του σχολείου μας στην μακρινή Σουηδία: