Συμμετοχή του Νηπιαγωγείο Ριζαριου Τρικάλων σε προγ/μα Erasmus+ στην Εσθονία

Δύο εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου Ριζαριού είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στο Ταλλίν της Εσθονίας και να συμμετάσχουν  σε σεμινάριο επιμόρφωσης μικρής διάρκειας στα πλαίσια του προγ/τος  Εrasmus "Learning is interest and fun" 2018-2020 που υλοποιείται από το Νηπιαγωγείο.Το σεμινάριο είχε ως αντικείμενο την αξιοποίηση της νέας τεχνολογίας στην προσχολική εκπαίδευση και συμμετείχαν  εκπαιδευτικοί από Ελλάδα (Νηπ/γείο Ριζαρίου),Εσθονία,Τουρκία,Ισπανία και Γαλλία.

Το πρόγραμμα είναι ένα από τα δύο Erasmus + (Τομέας Σχολικών Συμπράξεων )που υλοποιεί Νηπιαγωγείο Ριζαριού για τη διετία 2018-2020 ,ενώ οι εκπαιδευτικοί του συμμετέχουν και σε τρίτο προγ/μα Erasmus+(κινητικότητας προσωπικού) .

Οι εκπαιδευτικοί επέστρεφαν με τις καλύτερες εντυπώσεις και είναι πανέτοιμες να μεταδώσουν την αποκτηθείσα γνώση.