“Ταξιδεύοντας”

1ο 6/θέσιο Νηπιαγωγείο Αγίας Μαρίνας
Γάζι-Ηράκλειο-Κρήτη

Συμμετοχή και διάκριση στις τρεις πρώτες θέσεις, του Νηπιαγωγείου μας στον 7ο Μαθητικό Διαγωνισμό Τραγουδιού και Ραδιοφωνικού Μηνύματος “Κάν’ το ν ́ ακουστεί 2022” με τίτλο: «Ταξιδεύοντας“,ο οποίος διοργανώθηκε από την Επιστημονική Εταιρεία European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο, την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας και το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας. Το Νηπιαγωγείο μας θα παρευρευθεί στην τελετή βράβευσης όπου θα ανακοινωθεί και η τελική κατάταξη στις 11 Ιουνίου στην Αθήνα.

Με την συμμετοχή μας με το ραδιοφωνικό μας μήνυμα, σε αυτό τον διαγωνισμό με τίτλο "Ταξιδεύοντας" δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά, μετά από μια περίοδο στέρησης της ελευθερίας στη μετακίνηση και στη συνάθροιση εξαιτίας της πανδημίας, να σχεδιάσουν " ένα ταξίδι μελλοντικό" ή εξιστορώντας "ένα ταξίδι τους" προσωπικό, να εξωτερικεύσουν βιώματα και συναισθήματα σε σχέση με τις δικές τους διαδρομές, αλλά και να καλλιεργήσουν τη φαντασία τους, περνώντας από το ρεαλιστικό και εφικτό στο φανταστικό και ονειρικό.

Έτσι επέλεξαν οι μικροί μας μαθητές και μαθήτριες το δικό τους ταξίδι….Ένα ταξίδι στον κόσμο, μέσα από τη φαντασία τους, γνώρισαν τη γη και τους λαούς της, με την ελπίδα πως θα έρθει η μέρα που θα συναντηθούνε όλοι από κοντά, να παίξουν, να γελάσουν, να πούνε σε «αγαπώ» .Συγχρόνως έμαθαν τι είναι το ραδιοφωνικό μήνυμα και πως γίνεται η καταγραφή του!