Αριστεία & καινοτομία στην εκπαίδευση – «Η τ@ξη»: Ηλεκτρονική Διαχείριση Τάξης

alt

Πρόκειται για μια εφαρμογή η οποία αναπτύχθηκε από την Ομάδα Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης του Πανεπιστήμιου Αθηνών για να υποστηρίξει την υπηρεσία Hλεκτρονικής Διαχείρισης Τάξης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, με στόχο να  δώσει στους εκπαιδευτικούς τη δυνατότητα διαδικτυακής παρουσίας  των μαθημάτων του σχολείου. Για κάθε τμήμα ξεχωριστά μπορεί ο καθένας (μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικοί, κ.α.) να παρακολουθεί από τον υπολογιστή του όποια στιγμή θέλει την πορεία και άλλα ενημερωτικά στοιχεία για μάθημα, όπως  π.χ. την «ταυτότητα» του μαθήματος, δημοσίευση ηλεκτρονικών σημειώσεων, παράθεση βοηθητικών πηγών, προγραμματισμό μαθημάτων, εφαρμογή ασκήσεων αυτοαξιολόγησης, πορεία της διδασκόμενης ύλης.

Το βραβείο «Η Τ@ΞΗ»: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΆΞΗΣ κέρδισε ο κ. Δημήτριος Γρίβας καθηγητής του 2ου Γυμνασίου Λαμίας.

Για να δείτε το αρχείο πατήστε εδώ